www.oestbirk-avis.dk • Tlf. 7578 1011 • post@oestbirk-avis.dk
Inspirationsaften om sund kost i Gedved IF
Gedved IF har holdt 2 aftner, hvor Uffe A. Hansen, som er fysioterapeut og fysisk træner i AC Horsens, inspirerede mange børn og unge med ny viden og masser af inspiration til deres kost.
Fredag den 18. november fortalte Uffe om, hvordan kosten bør sammensættes. Hvad skal der spises og drikkes, når man er ung, og gerne vil have fuldt udbytte af træning og kamp. Trænerne og klubbens unge fik også demonstreret et trænings-/opvarmningsprogram (FIFA 11+), der er nyttige i forbindelse med skadesforebyggelse.
Torsdag den 1. december skulle de mange ord om kulhydrater, proteiner og fedt omsættes i køkkenet. Der var mødt 36 unge op, som alle var i sving med at lave en buffet til de unge og deres forældre. Buffeten bestod af lækre retter, der alle kunne laves derhjemme og måske endda bruges dagen efter i madpakken. Uffe viste også et kostprogram, som viser hvad den daglige kost egentlig består af.
»Det giver flere muligheder for at rette kosten ind efter hvad kroppen har brug for - mere end hvad øjnene har lyst til. Det handler om at spise det rigtige på de rigtige tidspunkter,«, siger Uffe.
Søvn er også meget vigtigt for at kunne præstere godt. Den er afhængig af alder, men unge skal huske at få den nødvendige søvn, uanset hvad kammeraterne siger.
Et af de mange nyttige tips var, at når lærerne er kedelige i skolen, kunne det være, at man selv skulle sørge for at spise og drikke rigtigt og få nok søvn. For måske er læreren slet ikke så kedelig alligevel, hvis bare hjernen har det rette at arbejde med, altså søvn og god energi.
»Det var 2 gode aftner med masser af information, som trænere, forældre og de unge kan bruge fremover. Disse aftner er blevet muliggjort, da vi har et par energiske folk bag projektet og sponseringen af penge fra Team Vestjysk Bank,« siger Jacob Westphall.
Nu kan både dem der har deltaget i de to kost-arrangementer og deres forældre og andre interesserede se Uffes Power Point på Gedved IF’s hjemmeside.











