Forberedelserne til Fængslets Plademesse er inde i den afgørende fase, og interessen for at være med har været så stor, at Fængslet denne gang har valgt at flytte messen over i Magasinet - det største lokale, der rådes over.
- Sidste års plademesse var en stor succes med masser af musik og mange besøgende. Denne gang udvider vi rammerne, så vi forhåbentlig kan lave en endnu bedre messe, siger Arrangementsansvarlig for Fængslet Tina Sejer, der står bag messen.
Ud over borde spækket med musik på vinyl, cd, dvd samt andet musikrelateret guf er der denne gang to gange meet & greet. Den danske stonerrock-gruppe Bersærk kigger forbi messen med deres seneste album Mulm. Bersærk var nomineret til High Voltage Rock Awards-prisen for Årets Bedste Rockudgivelse i 2015 og spillede på både Copenhell og Roskilde Festival i år.
Senere på dagen gæster TømrerClaus plademessen. Den 70-årige veteran, der har været med til at præge dansk rock i fem årtier, er aktuel med albummet “Jaguar” og spiller på Kulisselageret samme aften.
Nyt på årets messe er også en lille åben scene, hvor vi i løbet af dagen håber at kunne præsentere små akustiske koncerter, og så kan Fængslet desuden præsentere lidt af et mysterium - en 2-meter høj fotostat af John Lennon og Yoko Ono, taget under deres ophold i Thy 1969-1970.
- Vi ved, at billedet er taget i Thy. Men hvor billedet præcist er taget og af hvem, ved vi ikke. Så vi håber, at billedet kan give anledning til en god snak, og måske kan nogle af de besøgende kaste mere lys over sagen, siger Tina Sejer.
Derudover vil der igen i år være loungeområde, konkurrencer og udstilling med pladespillere.
Messen afholdes på Fængslet, Fussingvej 8, 8700 Horsens, lørdag den 29. oktober kl. 10-15. Der er gratis entré.
Giv Østbirk Avis Østjydsk Avis et like her, så får du nyhederne på Facebook!