Kagehusets Brunch Festival bliver kæmpe stor



Det bliver kæmpe stort, hold op hvor vi glæder os, siger bagermester Henrik Kjær, der som sædvanligt har spændt buen, og denne gang kastet sig over et dobbeltarrangement med Bryllupskagemesse om lørdagen og Brunch Festival om søndagen.
  - Søndagens Brunch Festival har en fantastisk opbakning fra vore mange samarbejdspartnere og leverandører, fortæller Henrik.
 - Café Alrø serverer deres berømte luxus tarteletter i mini format, laksetarteletter og citronfromage. Finn fra Søvind Mejeri serverer og fortæller om de lokale fløde friskoste og gedeoste. AJ Skjern præsenterer parmesan ost, serrano skinke, smooties og Mammen ost. Vestermølle kommer med små Vestermølleboller, Niels Boas fra Thingstedhus serverer noget godt i glasset fra huset og Peter Kofod, Odense Marcipan tager sig af kransekagen. Mads fra Puratos fortæller om Italiensk Pugliese og surdejsbrød, hvor kagehuset er optaget som nr. 76, iøvrigt som den eneste i Danmark, i det internationale bibliotek.
 - Hårby Slagteren serverer hjemmelavede brunch pølser og pålægsbord, Havnemøllerne har 3-kornsrundstykker og ”noget mere” med og Honninghuset fra Ejer Bavnehøj kommer med den lokale honning og müsli.
 - Det vokser hele tiden og underholdningen sørger Casual Funk for, smooth jazz, dem, som var med ved sidste års festival, ved hvor godt musikken passer til arrangementet, siger Henrik, der også har allieret sig med Blomstermusen, som tager sig af blomsterdekorationerne, mens Lindas Drøm sørger for blomsterdekorationen på det store overflødighedshorn, så opgaverne er fordelt i det store arrangement.
 Gårdmosteriets juice er på plads og forhåbenligt takker Café Havet fra Hørning ja til at servere skaldyrssalat og andre lækkerier, siger Henrik, som selv om der er rigligt, ikke kan lade være med at bygge mere på arrangementet.
 Nu skal jeg jo ikke glemme os selv, griner Henrik. Kagehuset kommer bl.a. med Mettes Marmelader, frisk presset orangejuice, kaffe og the, hjemmelavet pålægschokolade, æggekage med bacon, luxus pandekager, schweiziske vafler, et væld at blandede brødtyper og knækbrød, samt en lille sortiment i glutenfri.
 - I det hele taget skal den selvfølgelig have fuld gas, ikke mindst på brøddelen, siger Henrik.

Bryllupskage til 2000
Lørdagens bryllupskagemasse har ikke haft samme fart på billetsalget som Brunch Festivalen. Derfor sætter bagermesteren turbo på salget ved en kampagne i denne uge, og samtidig støtter man Red Barnet med 50 kr. ved køb af kage og billet for 100 kr.
 - Vi laver bryllupskage til 2000 mennesker. Det er måske nok lige i overkanten, men så må der jo serveres bryllupskage dagen efter til Brunch Festival også. Beslutningen om ”kage til 2000” er taget for at præsentere variationen, og der er ved at komme skred i salget af lørdagsbilletter også.
 Billetter til Kagehusets Brunch Festival og Bryllupskagemesse i festivalteltet ved Kagehuset i Hovedgård kan købes i Kagehuset i Egebjerg, Stensballe, Gedved, Østbirk og Hovedgård. Bryllupskagemessen lørdag den 9. september er fra kl. 13.00 til 16.00. Brunch Festival søndag den 10. september fra kl. 10.00-13.00.
 Ud over leverandører, personale og samarbejdspartnere er der frivillige lokale hjælpere som hjælper Henrik og Mette til at alt ”klapper” i det omfangsrige arrangement.

yesGiv Østbirk Avis Østjydsk Avis et like her, så får du nyhederne på Facebook!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025