Kinesere vil se børn klatre i træer



I kinesiske institutioner er børn ikke vant til at boltre sig i det fri. Men måske bliver der nu ændret på det.
 En kinesisk delegation lander nemlig i Horsens mandag den 25. april. I løbet af det fire dage lange besøg skal den blandt andet lægge vejen forbi Børnehuset Himmelblå i Sdr. Vissing for at nærstudere, hvordan børn tilegner sig viden i det fri.
 Dette besøg foregår torsdag den 28. april kl. 9.00. De kinesiske gæster består af to repræsentanter fra firmaet Chengdu Ikids Education Consulting Co. samt en tolk.
 Anne-Lise Dokkedahl, der er leder af Daginstitution Brædstrup, fortæller:
 - Vores institution er udvalgt, fordi vi har et særligt fokus på natur. Så nu glæder vi os til at vise kineserne, hvordan vi praktiserer læring i forhold til aktiviteter i det fri. Blandt andet skal kineserne se vores børn klatre i træer, snitte grene og lave bål.
 Ud over Børnehuset Himmelblå i Sdr. Vissing skal delegationen besøge Daginstitution Brædstrups to øvrige huse: Eventyrhuset fra kl. 10.30 og derefter Tinggården fra kl. 1300.
 Besøget, der er kommet i stand gennem VIA’s pædagogiske- og socialfaglige højskole i Aarhus, omfatter også et nærmere kig på Daginstitution Dagnæs.

Horsens og Chengdu indgik i 2012 en venskabsbyaftale. Aftalen blev i 2013 udvidet til en femårig søsterbyaftale. Formålet er at styrke samarbejdet inden for blandt andet uddannelse, erhverv, kultur og sundhed.

Arkivfoto.

yesFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025