Per Løkken genopstiller ikke



Per Løkken har meddelt bestyrelsen for Det Konservative Folkeparti i Horsens, at han ikke genopstiller til kommunalvalget i november 2017.
 - Jeg er selvstændig erhvervsdrivende, og jeg vil gerne have tid til at udvikle min konsulentvirksomhed, forklarer Per Løkken, der driver Løkken Consult og blandt andet gennem en årrække har været interim HR-direktør i vækstvirksomheden Tajco, hvilket betød omfattende rejseaktivitet til blandt andet Kina og USA. Han sidder i en række bestyrelser og har netop investeret i en sjællandsk virksomhed.
 - Desuden er min søn, der bor hos mig en stor del af tiden, nu 13 år, og det er en alder, hvor det er godt at have en far, der har tid til en.
 Per Løkken, 54 år, blev første gang valgt til byrådet i Horsens i 2009 og har siden været Det Konservative Folkepartis repræsentant i byrådet.
 Per Løkken var gennem sin byrådsperiode blandt andet formand for Horsens Erhvervshavn. Formandskabet endte efter en måske uheldig håndtering af en sag, hvor Per Løkken først bakkede op om havnedirektøren, da denne indrømmede at have snydt med bilag og siden trak i land. Det ændrer dog ikke ved, at havnen under Per Løkkens ledelse blev udviklet til en moderne, veldrevet havn med overskud.

Visioner og enkeltsager
Per Løkken har gennem sin valgperiode dels haft et visionært blik på byens udvikling, dels vilje til at tage sager op, som andre veg tilbage for:
 Allerede i sit valgprogram for 2009 pegede Per Løkken som den første lokale politiker på, at der på slagteri-grunden kunne etableres et campus:
 ”I stationsområdet på bl.a. slagterigrunden skal der etableres et Campus med stor regional tilgængelighed.
 Et Campus er et uddannelsescenter for hele regionen, hvor vi samler lange uddannelser i samarbejde med nogle af landets universiteter eller et privat universitet.
 Ved at skabe et attraktivt og innovativt uddannelsesmiljø, gerne efter et internationalt forbillede og med internationale relationer, så er vi samtidig tæt ved målet om at etablere Horsens i regionens bevidsthed som en attraktiv uddannelsesby,” lød det i valgprogrammet.
 I det hele taget har skoleområdet, foruden Horsens Havn, gennem alle årene været et af Per Løkkens fokus-områder:
 - I den seneste periode har jeg arbejdet for den decentrale skolestruktur og for at styrke skolelederne. Det er et arbejde, som jeg også glæder mig over, begynder at vise resultater nu, siger Per Løkken.
 Per Løkken har også haft kræfter til at tage en række markante enkeltsager op; taxa-sagen var en af dem og i øjeblikket er det den såkaldte fjernvarmesag, der har hans opmærksomhed.
 Per Løkken fortsætter perioden ud i byrådet
 - Det gør jeg af respekt for de vælgere, der har valgt mig til byrådet, fastslår han.
 Ud over det politiske arbejde i byrådet, har Per Løkken været medlem af Folketinget ad to omgange, fra den 28. oktober 2009 til den 19. november 2009, som stedfortræder for Henriette Kjær, og fra den 1. februar 2015 til den 28. april 2015, som stedfortræder for Tom Behnke.
 Det er endnu ikke besluttet, hvem der skal efterfølge Per Løkken som Det Konservative Folkeparti i Horsens’ kandidat til det kommende valg.
yesFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025