Kammermusik fra øverste hylde



Holmboefestivalen sætter en ære i ikke at være en indforstået og finkulturel musikbegivenhed, men det betyder ikke, at der ikke er gedigne, klassiske musikoplevelser på programmet! Der er nemlig en række klassiske musikoplevelser, med nogle af landets fremmeste solister og ensembler i vente.
 I festivalens første weekend, søndag den 6. marts, spiller cellisten Toke Møldrup tre af Bachs dejlige cellosuiter i Horsens Klosterkirke. Det bliver suiterne IV, V og VI man kan opleve denne eftermiddag, med en pause undervejs. Toke Møldrup var på en kort gæsteoptræden på festivalen i forbindelse med ferniseringen på fotografen Nikolaj Lunds festivaludstilling, men har ikke tidligere gæstet festivalen som solist. Til daglig er han solocellist i Copenhagen Phil, men i øvrigt også travl i kammermusikalsk sammenhæng med bl.a. Den Danske Klavertrio med pianisten Katrine Gislinge og violinisten Lars Bjørnkær, som der i øjeblikket er stor, ikke mindst international, interesse omkring.
 For den flittige festivalgæst venter der efter Toke Møldrups koncert og en frisk spadseretur endnu et højdepunkt - nemlig en koncert med Trio con Brio, der sidst spillede på Holmboe-festivalen i 2011. Det bliver et glædeligt genhør med pianisten Jens Elvekjær og søstrene Soo-Jin Hong og Soo-Hyung Hong på violin og cello. Horsens Kunstmuseum lægger rum og smuk akustik til koncerten, der byder på trioer af Nørgård, Gade og Smetana.
 Weekenden efter er der mere festival på programmet, bl.a. når Ensemble Mutatis lørdag den 12. marts indtager Horsens Kunstmuseum med en spændende koncert med kammermusik af Carl Nielsen, Haydn og Francaix. Og her finder Vagn Holmboe, som har lagt navn til festivalen, også vej til programmet, når hans Trio Gioco for violin, bratsch og cello kan opleves.
 Ensemble Mutatis er et dansk kammerensemble af fremragende danske musikere, der med en solistuddannelse i bagagen, i dag har plads i forskellige orkestre. I Mutatis nyder de det kammermusikalske samspil, og de spiller for første gang på festivalen i år.
 Der er meget mere at glæde sig til - også af traditionel kammermusik.

winkBliv ven med Østbirk Avis Østjydsk Avis her, så kan du følge med på Facebook!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025