Den Genfundne Bro



”Den Genfundne Bro” er Nordens højest beliggende bro, så hvis der skulle komme oversvømmelser, behøver turisterne ikke være bange for at blive våde. Der kan højest komme en flodbølge og tage et par borde og bænke.
 Ja, for hvis det skulle gå, som biologerne ved Horsens Kommune håber, at de får deres ønske opfyldt, med en Gudenå tilbageført 1924.
 Prøv at stå ved Vandkraftværket og se hen imod den todelte Gudenå, der kommer strømmende, og så forestil, at den vandmængde, kommer på en gang ad det smalle spor.
 Det vil ikke være noget for de 10.000 kanofolk, der i sommer passerede Vandkraftværket.
 I gamle dage var der i december 1845 så stor en strøm, at en hestevogn, der ville over åen ved Birknæs, - væltede og folk fra vognen faldt i vandet og blev ført med strømmen.
 Tre blev reddet, mens to piger på 9 og 10 år blev ført afsted og først blev fundet hen på foråret.
 Heldigvis er det jo ikke biologer i Horsens Kommune, der alene råder. De er vel stadig ansat under ”udvalget for teknik og miljø.
 Disse byrådsmedlemmer har vi demokratisk stemt på og skal snart stemme på igen personligt.
 Udvalgsformand Ole Pilgård udtalte i foråret, at det stadig var politikerne, der bestemte og ikke embedmændene, og det håber jeg han mener.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025