Skraldehåndtering



Nu er det vist på tide at det bøvl omkring skraldehåndtering kommer ned på jorden inden vi i Horsens Kommune, får en ”Juelsminde” der kørte, som føljeton i Horsens Folkeblad i et helt år eller mere, omkring vejning af skrald.
 Den nye skraldeordning har skabt nogle frustrationer, men det er nemt nok at sortere skraldet, og det kører fint. Men udtalelser fra ledende folk i Horsens Kommune i avisen, omkring at skraldet ikke er sorteret efter reglerne, og nu må Horsens Kommune træde i karakter og lægge sedler eller det, som er værre, til borgerne. Den slags udtalelser giver problemer i den anden ende.
 Nu skal borgerne lige se og bevise om skraldemændene nu også gør deres arbejde rigtigt, ellers skal vi! nok få det indberettet.
 Den slags er en dårlig vej at gå, det bliver alles kamp mod alle, det dur bare ikke, og slet ikke i Horsens Kommune, der løfter vi alle i flok.
 Den nye skraldeordning er gennemtænkt af nogle, som sidder ved et skrivebord, som sikkert aldrig, tror jeg, har lavet manuelt arbejde. En PC og et skrivebord er et taknemmeligt stykke værktøj, der er ingen modsigelser, der er ingen ømme arme eller ben, eller fødder, som brænder efter en lang dags arbejde måske med mere end 30 km’s gang på en arbejdsdag. Der er ingen frustrationer, når ”lortet” ikke virker, det har de et regneark, eller en formel til at klare.
 Vores skraldemænd har fået nye arbejdsgange, de har fået dobbelt så langt at gå som tidligere, da spanden skal tilbage. (Tænk lige over den). De skal tjekke om fru dit eller dat, ikke har smidt lortebleen i køkkenaffald. Der er blevet pålagt en masse ekstra arbejde på vores renovationsfolk af kommune, og sikkert også af arbejdsgiveren. Samtidig er nogen blevet fyret og genansat igen, da man opdagede at arbejdsgangen ikke var blevet mindre, men tværtimod længere, og nu er nogen også blevet præcenteret for en lønnedgang på 16 kr. i timen efter Horsens Folkeblads udsagn.
 Vores skraldemænd har fået en arbejdsdag til langt efter andre er gået hjem, og nu efter avisens artikel trækkes de også med, at nogle står og videofilmer dem og deres arbejdsgang. Det er efter mine principper under lavmål, hvad vores skraldefolk skal finde sig i fra enkelte personer i kommunens befolkning. Der er jo ikke nogen, som aner en kæft om, hvad skraldemændenes direktiver er, ud over hvad, som er offentligt gjort, og manglen på materiel gør måske at noget skrald hentes efter den gamle arbejdsplan.
 Nu må vi give skraldemændene ro til deres arbejde, og støtte dem i deres arbejdskamp og rettigheder i forhold til deres arbejdsgiver og Horsens kommune, der har udliciteret renovationsarbejdet i Horsens Kommune.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025