Musical-aften på Horsens Ny Teater



Aktørerne på Danmarks Smukkeste Friluftsscene rykker en enkelt aften indendørs for at sætte musical på programmet på Horsens’ Smukkeste Teaterscene. Fredag den 27. maj siger Palsgaard Sommerspil ”Kom indenfor” i Horsens Ny Teater med bl. a. et uddrag af årets forestilling ”Chess”, men også med en stribe af årets medvirkende i roller, som de har haft i tidligere forestillinger.
 - Vi har ikke tænkt os at gå i nostalgisk selvsving med et potpourri af sange fra sommerspillets mere end 40 år lange historie. Derimod vil vi gerne komme med nogle eksempler på, hvad vi har kunnet præsentere på Danmarks Smukkeste Friluftsscene i dette årtusinde, netop fordi vi i år har mange gode gengangere fra tidligere års forestillinger, siger instruktør Jens Frausing, som håber, at koncerten kan tiltrække både trofaste Palsgaard-fans og musical-interesserede, som her kan få øje på sommerspillet og dets genre.
 Blandt de medvirkende i ”Chess” er således blomsterpigen Eliza (Louise Juul) fra ”My Fair Lady” (2000), søhelten Tordenskiold (Ulrik Bruun Fanø) fra stykket af samme navn (2004), Kim og Chris (Kathrine Holmboe og Magnus Dahmberg) fra ”Miss Saigon” (2012) og Hans Bergur Nielsen, der har haft en række store roller på Palsgaard, senest som Jabbadoor i ”Atlantis” (2015).
 - En håndfuld medvirkende, som kan meget mere end den musical, vi er i gang med at indstudere. Hertil kommer Emil Asbjørn Madsen, et nyt, ungt talent, der får chancen for at vise, hvad han kan. Ham glæder jeg mig til at præsentere sammen med nogle af dem, som vores trofaste publikum kender i forvejen, smiler instruktøren, der desuden ikke er bleg for at blænde op for en lille ønskekoncert:
 - På sommerspillets facebookside er der mulighed for at ønske numre fra tidligere forestillinger, vel at mærke hvis ønsket er ledsaget af en begrundelse for, at netop dette nummer betyder noget særligt. Vi håber at få nogle gode ønsker og en masse gode historier at vælge imellem, så vi på koncertaftenen kan præsentere nogle musicalnumre, vi ikke selv har planlagt”, pointerer instruktøren, som sammen med Karin Misser, formand for Palsgaard Sommerspil, kæder koncerten sammen på selve aftenen.
 Som akkompagnatør er hyret Jakob Trautner fra Skanderborg, - … han kan spille næsten alting og gør det ganske fremragende, vurderer Jens Frausing.
 Billetsalget til koncerten er startet på Billetlugen.dk – prisen for en billet er 95 kr. inklusive gebyr.

yesFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025