Det var en erfaren maler som for 10 år siden tog springet til at være selvstænding. Jan Pedersen kan berette om mange år i branchen, da vi møder ham denne onsdag i Skanderborg.
Her er Malerfirmaet Jan Pedersen igang med at opfriske lokalerne i Skanderborg Erhvervscenter, en af mange opgaver som det lokale malerfirma fra Sattrup har i nabokommunen.
- Vi har faktisk nok at lave, men selvfølgelig er der altid plads for tilgang, siger Jan med et tilfreds smil. Heldigvis har vi mange faste kunder, som vender tilbage, det er jo forhåbentlig et udtryk for at de er tilfredse med det vi laver, smiler Jan og vil gerne benytte lejligheden til at takke de gode trofaste kunder i firmaet.
- At vi er meget i netop Skanderborg skyldes at vi laver en del for Damgaard Ejendomme, der bl.a. står bag udvikling af det ambitiøse erhvervsprojekt i Skanderborg Syd. Også firmaet John A. Laursen har vi et mangeårigt samarbejde med, fortæller Jan.
Tilbage i 1980 kom den dengang 17-årige Jan i lære hos Jakob P. Jakobsen i Gedved, hvor han er udlært i 1983. Jan var svend i Gedvedfirmaet i nogle år, hvorefter der fulgte bl.a. 18 år hos Kurt Hansen i Horsens og kortere ansættelser inden Malerfirmaet Jan Pedersen så dagens lys 1. juni 2006.
- Det var egentlig meningen at firmaet kun skulle have mester selv, men allerede efter 3 måneder havde jeg ansat en lærling, siger Jan. I opgangtiden lige efter var vi 5-6 ansatte.
- Det var ikke lykken. Nu har vi fundet firmaets rigtige størrelse, konstaterer Jan og kigger rundt i lokalerne hvor sønnen Mads og Jans bedre halvdel, Pia, går og rydder op.
Begge familiemedlemmer er uddannet malere og Mads er vendt ”hjem” igen efter at have været ”ude af huset”.
Lokalerne i Skanderborg er klar til aflevering og nye lejere kan etablere sig i de tidligere fittnesslokaler.
10 års jubilæet fejres internt i firmaet.
Giv Østbirk Avis Østjydsk Avis et like her, så får du nyhederne på Facebook!