
Tilløbet var langt da Birkefesten genopstod i 2014 efter en Birkefesttørke på 7 år.
Birkefesten i 2014 og 2015 blev afholdt med stor succes og bred opbakning, men trods flere ihærdige forsøg, måtte Birkefestudvalget i 2016 konstatere at der var for få arme til at løfte byrden.
I 2015 gav støtterne bag byfesten i Østbirk, Østbirk IF og Østbirk Borgerforening hinanden håndslag på, at alle sejl skulle sættes for at samle et stærkt udvalg, der har frie hænder og endog noget økonomi i ryggen til Birkefesten 2017.
- Vi er et par nye ansigter i Birkefestudvalget, som glæder os til at arrangere Birkefesten 2017, men 6 hænder er ikke nok til at stable en byfest på benene. Derfor håber vi at der er flere iblandt jer derude, som sammen med os ønsker at få en forrygende byfest op at køre i Østbirk igen, siger Thea Blom-Jensen, som sammen med Lene Schou Broberg og Lone Jørgensen er gået igang med planlægningen, således at der er noget at glæde sig til og samles om i 2017.
- Det ikke kan passe at en by som Østbirk, ikke kan få en fed byfest op at køre, når flere af de mindre oplandsbyer år efter år holder byfester. Derfor - vil du sikre Birkefesten 2017, så meld dig til at give en hånd med planlægning og afholdelse. Vi mangler en håndfuld friske mennesker i udvalget, hvis næste års Birkefest skal blive en realitet.
Du kan kontakte Thea Blom-Jensen og de øvrige i udvalget på birkefest@gmail.com
Giv Østbirk Avis Østjydsk Avis et like her, så får du nyhederne på Facebook!