Vandtårnet i Østbirk er solgt



Østbirk Borgerforening afholdte torsdag den 25. februar den årlige generalforsamling.
 Efter valg af Malthe Sørensen som dirigent kunne formand Kurt Hansen berette om et aktivt år. Men allerførst takkede formanden de mange frivillige, som altid står klar til at give en hjælpende hånd, for trods det magre fremmøde til generalforsamlingen, er mange klar til at springe til, og hjælpe til foreningens arrangementer. En særlig tak havde formanden til Jens Christian Mortensen, som så fint holder området omkring legepladsen på Peder Skrams Plads, som Østbirk Borgerforening har forpligtet sig til.
 Fugleskydningen, som Østbirk Borgerforening har overvejet fortsættelsen af, havde fået nye ansigter, og tilbagemeldinger om en god oplevelse tyder på, at det er lykkedes at puste nyt liv i den gamle tradition. Arrangementer som Sankt Hans og samarbejdsarrangementerne med koncert på Kraftværket og jul i Præstegården, havde så mange deltagere, at man nærmest måtte gnide øjenene. Og som de sidste år, en udsolgt nytårskur.
 Formanden kunne også fortælle at foreningens gamle hestevogn var solgt efter vurdering, og at man havde afhændet ejerskabet af det gamle vandtårn, som er solgt til Herluf Høyer. Begrundelsen for salget er at foreningen ikke har midlerne til at restaurere tårnet eller fjerne det.
 Af fremtidige arrangementer er det næste famliecykeltur til Sattrup Mini Zoo den 7. maj.
 Kurt Hansen nævnte også at Birkefesten desværre må springe over i 2016, men at det tegner til at frivillige er på banen for at arrangere en byfest i 2017. Kulturbjerget Østbirk bakker foreningen stærkt op om. Peder Stougaard oplyste at der blev afholdt præsentation af Kulturbjerget Østbirk søndag den 20. marts kl. 16.00 i Østbirkhallen, og opfordrede til at man meldte sig på nyhedsbrevet fra Vision 2018 Østbirk på: nyhedsbrev@vision2018ostbirk.dk
 Ulla Olesen udleverede regnskabet, der udviste et tilfredsstillende overskud.
 Kurt Hansen blev genvalgt som formand. Ulla Olesen som kasserer og Peder Stougaard til bestyrelsen. Joan Brok Kattrup fortsætter som aktiv suppleant i bestyrelsen. Som revisorer fortsatte Julius Sørensen og Bo Laursen.
 Kontingentet til Østbirk Borgerforening blev uændret fastsat til 150 kr. for personligt medlemsskab og 250 kr. for husstandsmedlemsskab. Man kan blive medlem af Østbirk Borgerforening ved henvendelse til kasserer Ulla Olesen på: olesen2410@gmail.com

winkGiv Østbirk Avis Østjydsk Avis et like her, så får du nyhederne på Facebook!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025