Allan Kronholm Petersen der på 3. år træner 3 forskellige hold i Seminariehallen i Gedved i Ju Jitsu og Bukido havde i weekenden arrangeret seminar, idet John Piket fra England var på besøg. John har tidligere besøgt eleverne i Gedved og deltog hele weekenden i seminaret, som havde små 60 deltagere.
- Eleverne er igang fra kl. 11 til 16 lørdag, det er længe når man normalt kun træner omkring 1 time, siger Allan Kronholm Petersen, der også sørgede for overnatning for eleverne imellem de 2 dage.
John Piket har haft en lang karriere, han turnerer Europa tyndt og lærer fra sig. Det holder de unge mennesker fra gaden, forklarer John imellem de disciplinkrævende øvelser.
Allan Kronholm Petersen og de øvrige instruktører sørgede for en inspirerende weekend i Gedved, hvor der ind imellem også var tid til et smil og et stunt for fotografen.
Der undervises i Ju Jitsu som er rent selvforsvar og Bukido med våben, der kun er for seniorer. Eleverne i Gedved er fordelt på Samuraier, fra 0.-4. klasse og Juniorer fra 5. klasse og op samt seniorer.
Fredag den 16. marts kl. 18.00 holdes den årlig graduering i Gedved, for 3. gang i Seminariehallen, og her forventer Allan Kroholm Petersen igen mellem 2-300 tilskuere, gradueringen kommer også til at indeholde en opvisning fra seniorholdet og noget show off fra instruktørene selv.