
Fredag aften lagde Vejle Boldklub grønsvær til sæsonens første lokalopgør. Desværre for De Gule blev det langtfra et af de mere minderige lokalbrag, da AC Horsens efter en mareridtsagtig 2. halvleg måtte rejse hjem med et 3-0 nederlag i bagagen.
Hos AC Horsens var Joseph Mensah ikke blevet sin skade kvit og var derfor ikke i dagens trup. Derimod var Niels Lodberg tilbage i centerforsvaret hos De Gule.
Kampen startede livligt mellem de to mandskaber der var indstillede på at spille fremad banen. Allerede efter 3 minutter havde hver af holdene haft en udmærket mulighed for en drømmestart, men det var Vejle der først var tættest på. Efter 10 minutter fik Moses Lamidi en stor chance fra kanten af feltet efter en returbold, men Nicklas Dannevang hev en fantomredning ud af ærmet.
Herefter gik begge mandskaber lidt ned i kadence, og kampen blev som spået inden startfløjtet meget tæt. Begge hold lurede dog hele tiden på muligheden, og efter 20 minutter havde Finnbogason et lumsk spark mod det korte hjørne som Fæste parerede til hjørnespark. Fem minutter senere var det Andre Bjerregaard der fik en god bold i dybden men han afsluttede lige på Fæste.
Kort før pauseteen fik De Gule kampens hidtil klart største mulighed. Efter ping-pong kombinationer slap Martin Lund helt fri, men Fæste reddede i første omgang. Returen sprang dog hen til Finnbogason, der headede den kæmpestore mulighed forbi målet. Derfor blev det ved 0-0 ved pausen, hvilket Vejle kunne være mest tilfredse med.
Anden halvleg startede stille og roligt men efter en times spil eksploderede kampen for Vejles vedkommende. Efter 58 minutter måtte en skadet Niels Lodberg udgå, og på det efterfølgende hjørne bugserede Vejles Niels Bisp Rasmussen bolden ind over målstregen til 1-0 føring til hjemmeholdet. En kold spand vand i hovedet på De Gule der havde spillet en rigtig fin første time.
Derefter gik Vejle amok. Bare minuttet efter blev det 2-0 da Kristian Gaarde tørt sparkede en returbold i nettet, og samme spiller gjorde efter 68 minutter til 3-0 på et flot langskud mod det lange hjørne. Gaarde lignede en spiller der ikke vidste hvad han skulle gøre med bolden og i stedet bankede han den over i det lange hjørne uden chance for Dannevang.
Målet til 3-0 afgjorde kampen. De Gule havde ikke noget modtræk til at komme tilbage, så de sidste 20 minutter spadserede hjemmeholdet sejren hjem.
Et hårdt nederlag for De Gule, der havde muligheden for at bringe sig på sejrskurs i første halvleg, især ved Finnbogasons store mulighed kort før halvleg. Anden halvleg blev et rent mareridt, og nu skal Bo Henriksen og tropperne samle sig inden næste weekends hjemmekamp mod Roskilde.
Lodberg: Vi er ikke dygtige nok i øjeblikket
Lokalopgøret mod Vejle fik ikke den udgang som spillende assistenttræner Niels Lodberg og resten af AC truppen havde håbet på. Hjemmeholdet trak sig sejrrigt ud af opgøret med en 3-0 gevinst, så det var en ærgerlig Lodberg der gjorde status efter kampen.
- Vi er rigtig ærgerlige og skuffede over den her kamp. Som jeg ser det spiller vi vores hidtil bedste halvleg i første halvleg, og holder Vejle nede på en enkelt mulighed som Dannevang redder. Vi skaber gode chancer selv, og følelsen inde på banen er god, vi har gode chancer og føler os i fin kontrol med kampen, siger Lodberg, der desværre måtte udgå i det 58. minut med et nyt riv i lysken som holdt ham ude af Lyngby kampen.
- Den sidste halve time er meget sigende for vores nuværende situation. Vi må erkende vi ikke er dygtige nok til at lukke ned for modstanderne lige nu, og det er simpelthen ikke godt nok. Efter Vejles føring er det også tydeligt at se på os, at vi er ramt på selvtilliden lige i øjeblikket. Vi får på det nærmeste et blackout på en 8-9 minutter, hvor Vejle afgør kampen, erkender Niels Lodberg.
- De sidste 20 minutter skal vi bare have afsluttet kampen, da den er afgjort. Vi er ekstremt skuffede, men synes også at kampen ikke var et 3-0 nederlag værdigt. Vi gør det godt den første time, men må bare som før sagt erkende vi ikke er dygtige nok lige nu. Derfor er Vejles selvfølgelig også fortjent, slutter Niels Lodberg.
Kampfakta:
Vejle Boldklub – AC Horsens (0 – 0)
59. 1-0 Niels Bisp Rasmussen
60. 2-0 Kristian Gaarde
68. 3-0 Kristian Gaarde
Vejle Boldklub:
Kristian Fæste
Jacob Dehn Andersen, Antonio Stankov, Daniel Norouzi, Niels Bisp Rasmussen
Steffen Kielstrup, Moses Lamidi, Kristian Gaarde, Martin Svensson, Denis Fazlagic
Anders Kaagh
Udskiftninger:
56. Denis Fazlagic ud, Hakan Redzep ind
75. Anders Kaagh ud, Kim Elgaard ind
84. Moses Lamidi ud, Charles De Souza ind
AC Horsens:
Nicklas Dannevang
Jacob Berthelsen, Niels Lodberg, Bubacarr Sanneh, Thomas Kortegaard
Mathias Nielsen, Mikkel Jespersen, Martin Lund, Jeppe Mehl
Andre Bjerregaard, Kjartan Henry Finnbogason
Udskiftninger:
58. Niels Lodberg ud, Frederik Møller ind
74. Jeppe Mehl ud, Malthe Boesen ind
Dommer:
Chris Johansen
Tilskuertal:
2.484 på Vejle Stadion