Andelshaverne siger klart ja til varmeværks-fusion



En fusion af de to varmeværker i Horsens er tæt på virkelighed. Onsdag aften sagde andelshaverne i begge varmeværker nemlig klart ja til fusionen.
 Det skete på to ekstraordinære generalforsamlinger på Hotel Opus i Horsens. Andelshaverne i både Dagnæs-Bækkelund Varmeværk A.m.b.a. og Horsens Varmeværk A.m.b.a. har dermed banet vejen for den historiske fusion, som samler alle nuværende og kommende fjernvarmekunder i Horsens i det samme selskab.
 Den klare opbakning fra andelshaverne glæder de to formænd.
 - For mig at se rummer fusionen ikke andet end fordele. Forbrugerne får lavere varmepriser og vi ruster os selv bedst muligt til en fremtid med endnu flere fjernvarmekunder, når Horsens Kommunes energiplan skal realiseres i løbet af de kommende år, siger Niels Karl Grønlund, formand for Horsens Varmeværk A.m.b.a.
 Carsten Schrøder, formand for Dagnæs-Bækkelund Varmeværk A.m.b.a., er enig:
 - Prisfaldet over de kommende år er selvfølgelig en oplagt fordel. Men vi tager også første store skridt mod den lokale, grønne omstilling, hvor varmen i Horsens ikke blot er billig, men også bliver produceret med hensyn til miljøet. Samtidig åbner det mulighed for en udvidelse af kraftvarmeværket på Endelavevej, så varmekapaciteten bliver fordoblet, siger han.
Det nye, fælles varmeværk vil fortsat være et A.m.b.a., der er ejet af kunderne. De to bestyrelser smelter i første omgang sammen til én med 10 medlemmer, om end antallet på lidt længere sigt skal reduceres til syv medlemmer.
 Fusionen er dog ikke i mål endnu, idet den formelt skal endeligt godkendes på endnu en ekstraordinær generalforsamling i begge værker. Disse to generalforsamlinger finder sted mandag 18. maj.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025