Der er behov for en stærkere politiindsats



Der kan sagtens argumenteres for, at politiets ressourcer er bedst brugt i specialiserede enheder, men vi har mistet den vigtige kontakt mellem politi og borger. De lokalt orienterede betjente kendte deres borgere. Siden 2008 er antallet af landbetjente faldet markant fra 116 på landsplan til i dag 28.

Dansk Folkeparti foreslår derfor at der i forbindelse med de forestående finanslovsforhandlinger aftales et serviceeftersyn af flerårsaftalen for dansk politi.

I den 12 sider lange aftale - som blev indgået i 2015 er hverken "landbetjent" eller "lokalpoliti" nævnt en eneste gang.

Vi vil have et stærkere politi, der er mere lokalt funderet, hvor man oplever politiet tættere på. Så der er nogle ting i flerårsaftalen, som vi bliver nødt til at genforhandle . Vi vil have en strategi for, hvordan vi får den lokale landbetjent og stationerne tættere forankret med borgerne.

Vi er naturligvis bevidste om, at der vil gå flere år før strategien vil være ført ud i livet, for i øjeblikket har landets betjente en række ekstraopgaver og en solid overarbejdspukkel. Af samme grund hænger forslaget om flere lokalbetjente sammen med et forslag om generelt at uddanne flere betjente fra næste år.

Hvis politiet skal fungere, skal borgerne have tillid til, at politiet beskytter dem. Det er et problem at tryghedsfølelsen i yderområderne opleves så ringe. Til september står 78 politikadetter klar til at aflaste politiet på områder som fangetransport, grænsebevogtning og udleveringsopgaver. Antallet af uddannede kadetter lander ifølge Rigspolitiet på 345 i 2018.

Det er virkelig godt med kadetuddannelsen, men målet må absolut være at kunne optage minimum 900 nye politielever på politiskolen fra 2018. Vi har et gevaldigt efterslæb på kvaliteteten af politiindsatsen og det skal vi have rettet op på.

yesFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025