
Det er et faktum efter en udbudsrunde på byggeopgaven, som blev vundet af EMR Murer og Entreprenør A/S fra Nr. Snede med VIVA Arkitekter Aps og DRIAS Rådgivende Ingeniører A/S som rådgivere. EMR Murer og Entreprenør vil bygge en hal i fuld størrelse for inden for projektets budgetramme.
Vi er utrolig glade for, at det er lykkedes at få bygget en hel hal indenfor den beløbsramme, vi havde til rådighed, siger formanden for Egebjerg IF, Martin Thomsen, som sammen med en lille arbejdsgruppe fra foreningen og rådgivere fra Horsens Kommune fik pengene til at række til flere gulv-kvadratmeter.
Han tilføjer, at det kun har kunnet lade sig gøre, fordi klubben selv lægger et stort arbejde i forberedelserne til byggeriet, og fordi Horsens Kommunes teknik- og miljøafdeling har været meget positiv og villig til at lytte til ønskerne fra Egebjerg.
Vi er meget taknemmelig for, at vi – i lighed med Lund, Hovedgård, Østbirk og Stensballe - fik en beløbsramme på 10 mio. kr. til en multisal, som skulle være et meget tiltrængt supplement til vores eksisterende hal. Her i Egebjerg valgte vi, at halgulv var vigtigere end f.eks. nye omklædnings- og toiletfaciliteter, og derfor er det lykkedes at få pengene til at række til en hal med fuld håndboldbane plus den påbudte sikkerhedsafstand og loftshøjde, fortæller formanden for idrætsforeningen.
Martin Thomsen vurderer, at byggeriet af den nye hal går i gang i løbet af januar, og at den kan tages i brug i starten af 2020.