
Trioej De tre Musikterer præsenterer en sjov og let tilgængelig ”Klassisk møder Jazz”-koncert. Bolero, Carmen, Svanesøen og Ungarsk Dans – det er værker som de fleste voksne vil nikke genkendende til, i hvert fald visse dele af dem. Men De tre Musikterer holder sig ikke til det allermest kendte repertoire, de lærer for eksempel også publikum en lille sang af Bartók, hvor børnene kan danse og spille med.
De tre Musikterer er heller ikke bange for at blande klassisk og jazz. De tager det bedste fra de to verdener; dybden, grundigheden og de gode melodier fra den klassiske, og den mere frie, improvisatoriske tilgang til det musikalske stof fra jazzen.
Der venter altså publikum en hjertevarm koncert fyldt med marimba, ukulele, elguitar og klokkespil, hvor topmusikere fra Det Kgl. Kapel og den danske Jazzscene præsenterer nogle af de største hits fra den klassiske sangskat.
Koncerten er lavet ud fra musketer-devisen “En for alle – Alle for en”. Børnene bliver inddraget, så de kommer til at synge med på Ravels Bolero og Carmen, gå i trommeparade, lege med en kæmpeballon i valsetakt og danse til Bartok. Det er en unik og melodiøs musikoplevelse for børn og deres forældre.
De tre Musikterer spiller koncert på Horsens Kunstmuseum lørdag den 4. marts kl. 11.