
(Genrefoto)
Som corona situationen er nu (i skrivende stund) føler vi, at vi kan gennemføre det længe planlagte arrangement til Gl. Rye Flyveplads.
For 75 år siden afsluttedes et alvorligt kapitel i vores historie. I de foregående 5 år var der dramatiske hændelser som ikke mange kendte til.
Den gamle flyveplads var et af de steder, hvor der foregik aktioner som få var involveret i. Der knytter sig beretninger til stedet, og nogle af dem vil vi høre om. Jan Kjærgaard tager os med rundt i området.
Tag fornuftigt fodtøj på, - vi kommer til at gå et stykke vej. Medbring et tæppe og kaffe. Vi bringer kage.
Når vi er tilbage ved bilerne, drikker vi kaffe i græsset eller i bilerne afhængigt af vejret. Således har vi også taget Corona faktoren med i betragtning! Medbring kaffe, - vi køber kage.
Vores årsblad kan hentes på bibliotekerne og på Skovly, Gedvedhus og Birkebo.
Der er begrænset antal pladser derfor tilmelding senest 3. august til Kirsten Malene Jespersen på telefon 2660 1013 mellem kl. 08 – 09.
Dato: 7. august, kl. 13:30
Mødested: Rasteplads overfor Gl. Ryevej 28
Pris: 50,- kr. pr. person