
Når man råder over et cafélokale med plads til 14 siddende gæster, kan det virke temmelig hovedløst at lave arrangementer med levende musik eller kendte foredragsholdere. For hvordan får man udgifterne dækket med så få betalende gæster, når man ikke vil tage en ublu entré?
- Vi skal ikke tjene penge på det, og så må jeg også sige, at vi har været så heldige, at folk tilbyder sig selv, siger La Vies daglige barista og vært Martin Egholm.
En lille institution
Af og til dukker lokale jazzmusikere op uanmeldt og giver en lille akustisk og improvisatorisk koncert på caféen.
Martin Egholm har på et halvt år skabt en lille institution i bylivet. Et intimt cafélokale, hvor æstetik, samtale, jazz og nydelsesmidler dyrkes. Her kan jagten på billig benzin eller tre pakker hamburgerryg til en 50’er synes meget langt væk, og gæster i alle aldre og med alle tænkelige baggrunde taler med hinanden på tværs af lokalet om alt og ingenting. Martins café er en lille flig af Paris.
Historiefortælleren Islington
I december gæstede Carsten Islington stedet og fortalte sine historier. Han blev så begejstret for den lille café, at han tilbød at blive stedets faste historiefortæller. I praksis betyder det, at han besøger cafeen den anden onsdag i hver måned, næste gang den 7. februar klokken 19.
Carsten Islington har fra 1997 lavet tv, radio og optrådt i hele landet med historier for voksne. Islingtons historier omhandler hans egne oplevelser fra et begivenhedsrigt og skævt liv. Fra dørmand og tjener på Vesterbro, til oliebisse, trucker, bygningsarbejder, fotograf, vinduespudser, bodyguard, skolebuschauffør, inkassator, opvasker og kunstmaler. Det hele fortalt med et glimt i øjet og en solid portion selvironi.
Carsten Islington har en sjælden evne til at fortælle historier, så alle kan forsvinde ind i dem. Der er både plads til at måbe og klukgrine undervejs, og det er umuligt at finde ud af, hvad der er røverhistorier, og hvad der er den pureste sandhed.
Der er efter hans eget udsagn ikke nogen risiko for, at han kommer til at fortælle den samme historie to gange. Der er masser på lager.
Det koster 125 kroner at opleve Islington i de intime rammer på La Vie. Der er stadig billetter til den 7. februar, hvis man er heldig – ellers er næste besøg den 7. marts.
Billetter kan købes i caféen.