
For at fastholde seniorernes tilknytning til Østbirk vil jeg foreslå at det kommende byråd kunne tilbyde borgerne i Østbirk et nyt og moderne almennyttigt boligbyggeri, kombineret med Tryghedsboliger, og boliger for ældre par og singler samt familieboliger.
I Horsens Folkeblad tirsdag den 3. oktober efterlyste Benny Mikkelsen, Østbirk at mange borgere i den modne generation ikke tør sælge deres bolig, fordi der ikke er almene lejeboliger i Østbirk, som de kan flytte ind i, så snart huset er solgt.
Naturligvis skal det være muligt for den ældre generation af borgere i Østbirk, der lige har solgt deres bolig, at de kan blive boende i den by de høre til, og flytte ind i en moderne almen bolig. Så de stadig har kontakt til det netværk de gennem et helt liv har haft rod i.
Boligselskaberne i Horsens Kommune er kendt for levere moderne almennyttige boliger i høj kvalitet. Til en husleje der er til at betale. Derfor vil et almennyttigt boligbyggeri styrke bosætningen i Østbirk ved evt. at bygge et blandet byggeri med lave etageejendomme i tre etager, kombineret med lavt boligbyggeri. Fordelt i et grønt område, med smukke fællesarealer med plads til både tryghedsboliger og boliger for ældre, singler og børnefamilier.
Inspireret af boligselskaber i Horsens kunne man forestille sig et byggeri indtænkt med et beboerhotel med to værelser i et fælleshus, beregnet til festlige begivenheder for beboerne. Men et beboerhus som naturligvis også kan stilles til rådighed for foreningslivet og som forsamlingshus for borgerne i Østbirk.
I en by som Østbirk, hvor fællesskabet i byen har stor betydning, vil et byggeri af et alment boligselskab være en stor katalysator for fællesskabet. Fordi vi her vil bygge boliger til gavn for samhørigheden. Hvor unge børnefamilier og senior generationen bor. Om ikke side om side. Så meget tæt på hinanden. Hvor fællesarealerne tydeligt er delt op, med en moderne lejeplads, sammen med en stor grøn fælleshave, der fungerer som åndehul i de varme sommermåneder. Lidt ude i et hjørne, skjult bag et blomsterbed, ligger en lille petanquebane. Der er samlingspunkt i hverdagen og for de årlige petanqueturneringer, hvor fællesskabet kan spire.
Alt dette jeg har beskrevet her er naturligvis bare boligdrømme. Men hvis byrådet kunne hjælpe med at udpege en grund. I et knudepunkt, eksempelvis Nybakken, hvor der vil være god plads til et alment boligbyggeri. Eller et andet centralt sted i Østbirk, så kan drømmen gå i opfyldelse.
Jeg har set hvordan almennyttige boligselskaber har realiseret rigtig mange smukke boligdrømme for helt almindelige borgere til en husleje, der er til at betale. Med en flot arkitektur ude som inde, med høj kvalitet der til at realiserer.
Jeg vil arbejde for at det kommende byråd vil lave en målrettet proces for at afklare mulighederne for en fremadrettet proces for almene boliger i Østbirk. Så de seniorer, der ønsker at sælge deres bolig, men stadige vil blive i den by hvor de har rod, eller de ældre borgere, der har brug for en tryghedsbolig, kan blive tæt på deres hverdag og familie.