
På seneste byrådsmøde besluttede byrådet at indføre sociale klausuler med kædeansvar for alt arbejde bestilt af Horsens kommune for 1 mio. kroner. Dette blev besluttet på trods af, at der aldrig har været problemer med arbejdsforhold, underbetalt udenlandsk arbejdskræft eller lignende for de virksomheder, der har udført opgaver for Horsens Kommune. Ligesom kommunen har indgået en frivillig aftale i Horsens Alliancen med henblik på at skaffe flere praktikpladser.
Derfor ærgrer det mig, at det blev besluttet at firmaer, der vil være leverandører til Horsens Kommune i fremtiden, skal bruge store summer på at indhente og samle dokumentation om deres ansatte – en opgave der er tung og bøvlet, og kræver øget administration. Et endnu større problem er det for virksomhederne, når de skal samle informationer ind for deres underleverandører. I praksis en umulig opgave.
Resultatet kan desværre blive, at ”de gode” virksomheder gør alt, hvad de kan for at leve op til klausulerne, hvilket er meget fordyrende for den pris, som vi som kommune skal betale. Med andre ord får vi mindre for skatteborgernes penge.
Endelig er der tvivl om hvorvidt klausulen er lovlig i forhold til EU-retten.
Sidste år gik Horsens 7 pladser tilbage fra en 13. til 20. plads som erhvervsvenlig kommune på DI’s rangliste. En udvikling vi skal vende, da det er vigtigt at tiltrække arbejdspladser til kommunen. Med indførsel af sociale klausuler trækker vi desværre erhvervsvenligheden den forkerte vej og dermed flytter vi arbejdspladser væk fra Horsens Kommune. I Venstre ønsker vi mindre bureaukrati for borgere og erhvervslivet. Denne beslutning medfører desværre det modsatte.