Fantasy i virkeligheden



Mens tømrere og malere er i gang til højre og i baggrunden, og instruktør Annelouiise Gomard og instruktørassistent Louise Jensen holder øje i forgrunden, øver aktørerne en af de dramatiske scener i Atlantis. Klaus Juhler har instrueret slagscenerne.

Selv om sommeren har ladet vente på sig, er Palsgaard Sommerspil rykket udendørs, samtidig med at scenebyggerne gør klar til slutspurten.
 Alt skal naturligvis være parat til premieren 30. juli, men scenen skal være helt klar, når de 60 aktører sammen med den kunstneriske ledelse fredag den 17. juli vender tilbage efter en kort sommerferie. Allerede nu er scenen så meget på plads i slotsparken, at der stort set kun mangler den sidste finish, før sagnriget Atlantis står klar til at danne rammen om en fantasy-fortælling om krig, kongemord og kærlighed.
 Instruktør Annelouiise Gomard er rigtig godt tilfreds med sine ca. 60 aktører på scenen:
 - De er så fulde af talent og engagement, at jeg godt tør love en forrygende udgave af den danske musical, som allerede er blevet en klassiker, siger instruktøren, der har ladet sig inspirere af bl. a. tv-succesen Game of Thrones og andre fantasy-fortællinger.
 - Men det her er jo fantasy i virkeligheden, ikke set via en computer- eller tv-skærm. Her udspiller dramaet sig direkte for øjnene af publikum i de skønneste omgivelser, man kan tænke sig, fremhæver instruktøren, der er på Palsgaard for anden gang.
 Annelouiise Gomard så Atlantis på Østre Gasværk i København i 1994, 14 år gammel, og en ny verden åbnede sig.
 - En verden, hvor drømme og følelser fik frit løb, og hvor fortællingen ramte mig lige i hjertet og førte mig ind i et eventyrligt og dragende univers, beskriver hun selv oplevelsen, der startede hendes passion for musical-genren.
 Godt en måned før premieren nærmer billetsalget sig de 4000.
 - Alt tyder på en rigtig fin Palsgaard-sæson, mener Agnete Bjerg, næstformand for Palsgaard Sommerspil, som bl. a. kan fortælle, at flere firmaer har bestilt et større antal billetter med tilhørende picnic-platter for at gøre sommerspillet til en personale-udflugt.

Atlantis
En alfaderlig konge, en underskøn prinsesse, en smuk, men fattig yngling, en svigefuld slavinde, en idealistisk præst og en magtbegærlig hærfører. Alle er de en del af det brogede persongalleri i den danske succes-musical om modgang og magt, om had og hævn, om krig og ikke mindst om kærlighed. Musicalen Atlantis, inspireret af sagnet om riget, der sank i havet som følge af Gudernes hævn, er skrevet af de tre skolekammerater Peter Spies, Thomas Høg og Sune Svanekier, havde premiere på Bellevue Teatret i 1993 og har været opført adskillige gange siden både i Danmark og ude i den store verden.
 

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025