Penge til Tønning-Træden, Kattrup og Haldrup



Landsbybeboerne i Tønning-Træden, Kattrup og Haldrup har vist engagement, opbakning og visionære takter, når det handler om at skabe udvikling og tryghed i deres landsbyer. Det belønnes nu med 100.000 kr. til hver landsby.
 Pengene, der gives i forbindelse med projekt Den Trygge Landsby, skal bruges til at udvikle nye projekter.
 - I alt otte landsbyer lagde billet ind på pengene, og nu har vi altså fundet de tre landsbyer, som nu kan komme i gang, fortæller Jesper Nielsen, der er borgerkonsulent i Sund By.
 Han tilføjer, at landsbybeboerne – støttet af Horsens Kommune – skal i gang med en lokal proces, hvor de sammen skal finde ud af, hvordan midlerne bedst muligt fremmer tryghed og udvikling.
 - Jeg vil stå klar med råd og vejledning undervejs, men meningen er, at landsbyerne selv skal styre deres projekter, siger Jesper Nielsen.
 Erfaringerne fra projektet vil i løbet af 2015 blive udbredt til alle landsbyer i Horsens Kommune.
 Bag initiativet Den Trygge landsby står Horsens Byråd.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025