Fed Fredags drenge!



Burhan G

Burhan G fik sit helt store gennembrud i 2010 med sit første album på dansk, og har siden turneret de danske musikscener med alle sine hits som ”Jeg Vil Ha’ Dig For Mig Selv”, ”Din Forevigt”, og ”Kalder Mig Hjem”. Derudover har han arbejdet sammen med nogen af de dygtigste kunstnere i Danmark, nemlig ”Mest Ondt” med Medina, ”Tættere på Himlen” med Nik & Jay og nyeste succes ”Karma” med L.O.C. Stortalentet med de tyrkisk-kurdiske rødder forstår sig på at lave lækker musik.

Shaka Loveless

Et af de allerstørste navne på den danske dancehall/reggae-scene har taget Danmark med storm med hits som ”Tomgang”, ”Ikke Mere Tid” og ”2 Mod Verden”. Shaka Loveless er en intens liveperformer og skal for første gang optræde på Friluftsscenen i Friheden til en Fed Fredag.

Joey Moe

Joey Moe er indbegrebet af dansk pop og r&b. Han debuterede med sit første album i 2006 og har p.t. hele 6 album på bagen. Han har optrådt i TV2’s ”Toppen af Poppen” og de fleste kan synge med på ”Yo-Yo”, ”Million” og ”Gi’ Mig”. I 2012 da Joey Moe sidst optrådte til Fed Fredag i Friheden, var der 11.000 gæster.

TopGunn

Endnu en debut på Frihedens Fed Fredags program. Den unge kunstner stod bag et af de største hits i 2014 i form af ”Kongens Have”, hvor han viste sig fra sin mest følsomme side. Han kan dog både være fræk og festlig med sangtekster som ”Man kan ikke stole på en pige med en lille røv”. Det bliver en alsidig koncert med lidt for enhver smag.

Følgende af Fed Fredags programmet er nu frigivet:

- Outlandish d. 24. april

- Shaka Loveless d. 1. maj

- Barbara Moleko d. 8. maj

- Joey Moe d. 29. maj

- Marie Key d. 5. juni

- Burhan G d. 26. juni

- TopGunn d. 24. juli

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

Ringvej Syd
29. maj 2025