Udkants-Østbirk. Åbent brev til Borgmesteren



Arkivfoto

For nylig kunne vi her i avisen læse borgmester Peter Sørensens tale ved en Nytårskur i Horsens.
 Der var jo mange smukke ord om udvikling i Kommunen, undervisning og uddannelse, grundsalg og vækst!
 Der var sørme over 700 deltagere, der i.flg. Borgmesteren var særdeles vigtige i forhold til udviklingen af kommunen.
 Nu spørger jeg så, hvor mange og hvem repræsenterede Østbirk?
 Det kunne være godt at vide, hvem vi her i Mellembyen skal støtte os til i vore bestræbelser på at få del i en lille del af udviklingen i Kommunen?
 Så jeg opfordrer Borgmesteren til at oplyse os - med navn - hvem der repræsenterede Østbirk?
 For vi er efterhånden ved at være lidt trætte af ordskvalder i stedet for handling, når det drejer sig om at få gang i arbejdet på at få tidssvarende lokaler til skole, kultur og idræt i Østbirk.
 Vi har også kunnet læse om mulighederne for at søge penge til kultur, men hvor skal vi afholde et arrangement? Vi kan jo ikke spærre hallen, hver gang vi skal have et arrangement a la Lars Christiansen med ca. 200 deltagere!
 Må vi få en gæsteliste hr. borgmester? Måske vil vi så kunne fortælle Horsens Kommune, hvem de skal støtte sig til, for at få gang i udviklingen i Udkants-Østbirk!
 For det er øjensynligt de forkerte I har brugt ind til dags dato!
 Jeg modtager gerne listen, og vil så formidle!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025