Vi skal ikke gamble med vores børn



Efter et utal af triste sager omkring børnemisbrug, er reglerne således, at man, for at arbejde med børn og unge under 15 år i Danmark, skal fremvise en børneattest. En børneattest indeholder oplysninger såsom domme, bøder, overtrædelse af terrorlovgivningen samt overtrædelse af straffelovens regler om seksuelle krænkelser af børn under 15 år herunder børnepornografi. Man har ikke selv mulighed for at indhente disse oplysninger ved politiet, men det skal ens arbejdsgiver, eller den forening hvori man har kontakt med unge mennesker, dog med din tilladelse.
 Til dagligt arbejder jeg som skole-/handicapchauffør, og min arbejdsgiver har bedt om min tilladelse til at rekvirere en sådan attest. Attesten udmærker sig ved, at den indeholder oplysninger for en længere periode end en alm. straffeattest, hvilket er helt på sin plads. Der hvor kæden springer af for mit vedkommende er, når det kommer til nyankommne til Danmark. Her kan kommunerne dispensere mht. tidshorisonten på børne- og/eller straffeattesten, da ikke alle lande har registreret de relevante oplysninger.
 Vi kan ganske enkelt ikke tillade, at vores børn og unge i diverse institutioner og foreninger risikerer at komme i kontakt med en person med uheldige tendenser, blot fordi man har dispenseret ud fra normalen. Hvis jeg kommer i byrådet, vil jeg arbejde for en afskaffelse af denne positive særbehandling.

yesFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025