762 motions cykelryttere støttede kampen mod kræft



762 cykelryttere i alle aldre og ambitionsniveauer stillede søndag den 7. september til start på Højvangen i Skanderborg med det gode formål, at gøre opmærksom på - og køre penge ind til Kræftens Bekæmpelse.
 Borgermester Jørgen Gaarde sendte de første forventnings fulde rytter afsted kl. 09.00 i let overskyet vej - perfekt cykelvejr uden vind og regnen udeblev.
 Der blev kørt 4 ruter:  110 km, 65 km, 25 km og i år var der, som noget nyt, også en Mountainbike rute som 75 deltagere have tilmeldt sig. Det var lidt færre end forventet til den spændende MTB-rute i Skanderborg som bød på lidt af det hele. Stejle eksplosive op- og nedkørsler, single track, fast track, lange op- og nedkørsler og pump track. Og med ca. 1.200 højdemeter fordelt over 33 km (3 x 11 km) stillede ruten store udfordringer til selv den mest øvede MTB-rytter. Ruten bød udover de fysiske udfordringer også på en flot udsigt ud over Skanderborg sø.  Ry Cycle Club havde lavet denne rute.
 På pladsen ved start/målområde havde Kræftens Bekæmpelse en konkurrence, hvor familie, venner eller kollegaer efter løbet igen kunne udfordre hinanden. Til børnene var der opstillet hoppeborg.
 Samaritterne kom kun på småopgaver, da alle ryttere klarede det i flot stil.
 Trædtil Danmark fik i alt 7500 deltager i de 10 løbsbyer over hele landet. Løbet blev i år afholdt i Skanderborg for 3. gang. Højvangens If’s Venner og Stilling If stod for afviklingen med hjælp fra Ry Cycle Club på MTB ruten. I alt 90 hjælpere havde siden lørdag eftermiddag til søndag aften udført et fantastisk arbejde med de i alt 110 forskellige opgaver/poster.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025