Business formand bakker borgmester op



Senest har en analyse fra Dansk Byggeri været udsat for stærk kritik. Det sker, når analyser ikke viser hele billedet, fordi præmisser og indikatorer simpelthen ikke er i orden.

På basis af den problematiske analyse fra Dansk Byggeri vil jeg påpege, at der ge-nerelt bør udvises større opmærksomhed på kvalitet, inden analyser offentliggø-res. Jeg synes også, det ville være fair og med til at kvalitetssikre analyserne, hvis den pågældende kommune inden offentliggørelsen fik forelagt egne data til kom-mentering. Så kan i hvert fald de allerstørste brølere og misforståelser undgås.

Noget af det, der i den aktuelle analyse fra Dansk Byggeri har været i fokus, er kommunernes udliciteringsgrad. Jo mere udlicitering jo bedre, mener Dansk Bygge-ri, og jo højere rangeres kommunen.

Men det er en præmis, jeg ikke nødvendigvis er enig i. Målet må være at få udført serviceopgaver bedst og billigst. Og engang imellem ser vi, at en offentlig leveran-dør kommer med det bedste tilbud. Så må det være den leverandør, man vælger. Alt andet vil jo være skødesløs omgang med borgernes penge.

Når det så er sagt, så ser BusinessHorsens naturligvis gerne, at alle tekniske ser-viceopgaver bliver udført af private aktører. Men det er konkurrencen, der skal af-gøre det spørgsmål.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025