
Familie Journalen og DK4 vil i fælleskab finde den næste Birthe, Keld eller Dario og Schlagerduoen 2BE1 fra Tvingstrup er udtaget til konkurrencen
Onsdag den 19. august stod 2BE1 på scenen på Horsens Ny Teater, til anden indledende runde i konkurrencen. Vinderne i de indledende runder skal dyste om den endelige sejr i Boxen i Herning i januar 2016.
2BE1 består af ægteparret Nan & Andy Villadsen, der de sidste 16 år har boet i Horsensområdet. Tidligere har duoen medvirket i flere forskelige TV Udsendelser på både DR1, DR2, DK4 med videre og lokalt er parret fra Tvingstrup også kendt som tidligere forpagtere af Familiecaféen i Hovegårdhallen og Café Greenfee ved Skanderborg Golfklub.
Optagelserne på Horsens Ny Teater i.f.b.m. Familiejournalen & DK4’s konkurrence Dansktoptalent 2015 er nu overstået og herfra afgøres den videre deltagelse via sms-stemmer.
Programmet blev sendt første gang på DK4 den 12. september 2015 kl. 21.30.
Der skal i udsendelsen vælges 3 semifinalister der skal dyste om 1 finaleplads i Boxen i Herning den 23. januar 2016.
Der kan stemmes via sms i hele perioden fra den 12.-16. september 2015.
Hvis du vil stemme på 2BE1 skal du sende en sms til nummeret 1266 med titlen sang 6.
Der kan stemmes 5 gange ialt. Via Linket kan du se/gense og høre 2BE1’s ”Det er dig jeg vil ha” i Horsens.