Debatindlæg: Mangel på halkapacitet bremser kommunens vision



Jens Norup Simonsen. Formand for Østbirk Idrætsforening

Af Jens Norup Simonsen
Tjørnevej 26, Østbirk
Formand for Østbirk Idrætsforening

Line Læsøe fra Sport Horsens betragter sin egen lokalforening, og mener på den baggrund, at kapaciteten kunne udnyttes bedre, end den bliver i dag. Holdningerne kan for så vidt være gode nok, men det er problematisk at formanden for Sport Horsens, der repræsenterer et stort antal lokale idrætsforeninger, foretager sin vurdering alene på baggrund af en betragtning fra en enkelt forening. Til trods for at vi I Østbirk nu i godt et år har haft to haller, er virkeligheden hos os i Østbirk Idrætsforening en noget anden.

Vi er meget glade og taknemmelige for vores nye hal, og det summer af aktivitet i byens nye samlingssted. Den nye hal erstattede skolens gymnastiksal, der nu er nedlagt, og vi har derfor fået samlet alle foreningens aktiviteter, undtaget e-sport i eller omkring Østbirkhallen, og det har givet et kæmpe løft til bl.a. det sociale liv i Østbirk IF. Men det halter altså stadigvæk med kapaciteten. I ØIF har vi 10 aktivitetsudvalg med et stort og varieret idrætstilbud til borgerne i og omkring Østbirk. Skolen råder over hallerne i dagtimerne, men deler velvilligt med ØIF’s senioridrætsudøvere og tennisspillere. I tidsrummet mellem 15.00 og 21.00 (nogle dage til 22.00) er hallen fuldt booket. Ofte med tre igangværende aktiviteter på samme tid, idet den nye hal kan deles i to. Så jeg har vanskeligt ved at få øje på, hvordan vi i ØIF skulle kunne udnytte kapaciteten bedre, end vi gør i dag. Det er et meget vanskeligt at få haltidskabalen til at gå op, og der må indgås kompromiser for at skabe plads til alle.

Byrådet har besluttet at de næste kunstgræsbaner skal placeres i Østbirk og Hovedgård. Der er næsten dobbelt så mange fodboldspillere i Østbirk sammenlignet med Hovedgård, så vi har en klar forventning om at analyse og sund politisk fornuft sender den første af de to nye kunstgræsbaner til Østbirk. Men vi har ingen forventning om at det vil flytte mere af fodbolden ud af hallen, og derved frigøre tid til andre aktiviteter. Tvært imod kunne man forvente at det bliver endnu mere attraktivt at spille fodbold i Østbirk, og forventningen er derfor et øget antal spillere i indendørs fodbold.

Horsens Kommune har en vision om at 10.000 flere borgere skal være idrætsaktive om fem år sammenlignet med i dag. Lidt løs hovedregning fortæller os at 350 flere borgere i Østbirk skal være idrætsaktive. I Østbirk IF er vi ca. 1300 aktive, og vi skal så forventeligt skaffe kapacitet til en stor andel af de yderligere 350 idrætsaktive borgere. I ØIF har vi allerede arbejdet med kommunens vision, og vi har klare mål om at starte endnu flere aktiviteter op. Eksempler på nye aktiviteter i Østbirk kunne være floorball og basketball, der sandsynligvis vil ramme målgrupper, som ikke er foreningsaktive i dag. Men visionen bremses desværre af mangel på haltider, med mindre vi udvider dagen yderligere eller nedlægger andre aktiviteter. Det første bliver vanskeligt at gennemføre og det sidste giver ingen mening. Så det kan godt være at kapaciteten andre steder i kommunen kan udnyttes bedre, men det er ikke tilfældet i ØIF. Vi har i den grad viljen til at arbejde med på Horsens Kommunes vision, men vejen mangler.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025