Dejlig læsning i Horsens Folkeblad



Det er dejlig læsning i Horsens Folkeblad at Horsens Kommune nu vil til at investere i Østbirk Skole.
 Jeg har som lokal politiker i Østbirk, tilbage i december og januar haft fat i forvaltningen omkring udbygning/renovering af skolen, og så sent som i forrige uge havde jeg møde med borgmesteren omkring bl.a samme emne, så nu håber jeg som det ser ud, at der kommer til at ske noget, så vi kan få fjernet alle de mange pavilloner som står ved skolen i dag.
 Noget af det første nye tilflyttere spørger om når de ser på bolig i en by er ”hvordan er pasningsmulighederne og skolen her i byen”. Man kan som borger sige lige så mange pæne ord om emnet, men når de så kører forbi skolen, og ser at der står 12 pavilloner, så signalerer det ikke lige frem udvikling, men nærmere afvikling, for hvorfor bliver der ikke bygget til en skole hvis man forventer at udvikle i en by? Og det gør vi, både som borgere i byen og som politikere i Horsens Kommune, så vil vi gerne have udvikling i byerne i kommunen.
 I dag er der ca. 90 elever eller 20% af Østbirk Skoles elever, der får undervisning i pavilloner. Pavilloner er en fin midlertidig løsning, men det skal ikke blive en permanent installation.
 Skolen trænger til et løft. Når jeg træder ind i skolen så ligner den stort set sig selv, som den så ud for 27 år siden, da jeg fulgte mit første barn i skole, så man kan ikke just sige det er af storhed, der bliver investeret i Østbirk Skole.
 Men jeg trøster mig med, at vi selvfølgelig går i gang med udbygningen/renoveringen af den nye skole samtidig med vi starter byggeriet af Østbirk hallen op, for hver gang jeg tidligere har spurgt til, hvorfor det altid var Lund der skulle starte byggeri af multihallen, så var svaret, at det var fordi der var synergi i at bygge hal og skole samtidig, så dette må jo også være gældende i Østbirk.

yesFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025