
Arkivfoto
Efter utallige chancer i sæsonens første kampe lykkedes det Diamanten FC, U17 pige-holdsamarbejdet mellem Brædstrup, Hovedgård og Østbirk, at komme på måltavlen i weekenden mod et stærkt hold fra Kjellerup på udebane. Men point blev det ikke til i denne omgang, da kampen blev tabt med 1-5.
Ved pausen var Kjellerup kun i front med 1-0 bl.a. takket være super spil af målvogter Thilde Le Juul Nielsen, og et forsvar, der var disciplineret og dirigeret af anfører Sarah Højgaard Andersen.
I 2. halvleg blev det også til 2-0 og 3-0 før Diamanten FC fik åbnet denne sæsons målkonto midt i 2. halvleg. Et langt udspark fra Julie Mønster Sørensen, som havde overtaget målet i 2. halvleg, og 1. halvlegs målvogter Thilde med et uimodståeligt ryk ned gennem midt, hvor hun lige nåede bolden før Kjellerups målvogter, og fik den prikket forbi til reducering 3-1, og sæsonens første mål for Diamanten FC.
Desværre for Diamanten FC fik Kjellerup scoret 2 hurtige mål i kampens sidste 3 minutter, da gassen var gået ud af ballonen og koncentrationen svigtede lidt, og det gav et lidt skævt resultat i forhold til spil og chancefordeling.
Træner Martin Kragh Abildgaard havde følgende kommentarer efter kampen:
- Pigerne fra Diamanten FC spiller i perioder rigtig flot, og mest iøjnefaldende på dagen var en hårdt kæmpende Emilie Nielsen og Andrea Selimann Møller Pedersen, som leverede en stort set fejlfri præstation på højre back. Men dagens spiller var Thilde Le Juul Nielsen, som leverede en stor præstation i mål i 1. halvleg, mens hun var en stor trussel i angreb i hele 2. halvleg, hvor det også blev til scoring.
Næste udfordring for Diamanten FC er en hjemmekamp i Hovedgård lørdag den 29. august mod AIA Tranbjerg.