
Prisen blev overrakt på den internationale bibliotekssammenslutning, IFLAs, årsmøde i Columbus, Ohio natten til tirsdag dansk tid.
Kulturminister Bertel Haarder siger:
- Dokk1 er et usædvanligt vellykket møde mellem to smukke, danske traditioner. På den ene side vores kulturelle ambitioner om åbne alverdens kundskab for alle generationer og samfundslag, og på den anden side sansen for funktionel og smuk formgivning. Dokk1 er et strålende eksempel på, hvordan man skaber visionær og moderne arkitektur, der tager højde for bibliotekets mange forskelligartede opgaver og de digitale muligheder. Jeg glæder mig over prisen, som er en stor anerkendelse af Aarhus.
Rådmand i Aarhus Kommune Rabih Azad-Ahmad, siger:
”Jeg er stolt og glad over, at Aarhus’ nye folkebibliotek høster international anerkendelse og nu er kåret til verdens bedste. Dokk1 et blevet et enestående samlingspunkt og mødested for viden, meninger og mennesker, og huset tiltrækker turister og fagfolk fra hele verden. International ros og klap på skulderen fra udlandet er altid dejligt, men det betyder lige så meget, at Dokk1 er blevet et populært mødested for aarhusianerne.”
DOKK1 er tegnet af Schmidt Hammer Lassen Architects, og det er en international
fagjury, sammensat af arkitekter og biblioteksfaglige eksperter, der har stået for
udvælgelsen. Det er sket blandt i alt fire nominerede biblioteker fra Australien, USA og
Danmark.
’Systematic – Public Library of the Year’ er en international bibliotekspris, som gives til det bedste, nye folkebibliotek i verden. Det nye bibliotek skal tage højde for ny digital udvikling, brugernes ønsker og behov, den lokale kultur og ønsket om at imødekomme en sammensat befolkningsgruppe med et åbent og funktionelt arkitektonisk udtryk.
Prisen er en del af projektet Modelprogram for Folkebiblioteker, som er stiftet af Slots- og Kulturstyrelsen og Realdania, og prisen er sponsoreret af it-virksomheden Systematic.
Giv Østbirk Avis Østjydsk Avis et like her, så får du nyhederne på Facebook!