Festligt futsal stævne i Forum Horsens



Foto: Peter Bennett

Fodbolddisciplinen futsal stammer fra Brasilien, og den er det perfekte supplement til almindelig fodboldtræning. Teknikkerne fra futsal kan nemlig overføres direkte til fodboldspil på græs, fordi disciplinen stimulerer en række færdigheder, som kan overføres direkte til udendørsfodbold.

Det er god fodboldtræning

I futsal spilles der indendørs uden bander med fem spillere inkl. målmand. I spillet kæles der for de individuelle tekniske detaljer og tricks ligesom i street fodbold. Futsal spillet går stærkt, og der er altid masser af action. Det er rigtig god fodboldtræning, fordi det stimulerer teknik, koordination, balance, angrebs- og forsvarsspil hos alle spillere. Futsal træner spil langs jorden med mange boldberøringer og inddrager målmanden i spillet.

Spændende overraskelse

I løbet af dagen løfter DGI Sydøstjylland sløret for dagens overraskelse, som garanteret giver deltagerne en god og uforglemmelig oplevelse!
”Vi glæder os til at afholde et futsal stævne for første gang, og vi håber det bliver så stor en succes, at vi kan lave endnu flere futsal stævner. Flere hold efterspørger disse stævner, og kører gerne langt for det. Vi har tilmeldte hold fra Odense, Sønderborg og Viborg. Jeg glæder mig personligt til ”overraskelsen”, som med garanti ikke er set til andre stævner. Det bliver en fed dag med masser af god stemning og bold!”, siger fodboldkonsulent hos DGI Sydøstjylland, Trine Gasbjerg Jørgensen.
"Så kom og vær med til en festlig dag i fodboldens tegn i Forum Horsens fra kl. 12-20. Sluttidspunktet afhænger af antallet af deltagende hold. Stævnet er for U11-U17 drenge, U13, U15, U17 og U19 piger".
Man kan komme og kigge på eller måske stille et hold med 5 spillere og max. 8 spillere. Hvert hold spiller min. 10 minutter pr. kamp og min. 4 kampe.

yesFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025