Badebro på Langelinie



En badebro står nu klar til brug på Langelinie i Horsens.
 Man kan gå tur på den, gå i vandet fra den. Eller bare ligge eller sidde på kanten af den og nyde livet.
 Broen er 100 meter lang og 2 meter bred og forsynet med to stiger og to platforme.
 - Vi er glade for, at broen nu står klar og håber, at den kan være med til at gøre det til et mere attraktivt strandområde, fortæller Liselotte Nielsen, Natur og Miljø.
 Hun tilføjer, at der også er sat strandstole op. Horsens Kommune er desuden ved at undersøge, om der kan stilles et toilet op.
 Det er Horsens Byråd, som har taget initiativ til, at endnu en badebro kan se dagens lys i Horsens.

yesGiv Østbirk Avis Østjydsk Avis et like her, så får du nyhederne på Facebook!


Østbirk Avis Østjysk Avis – Lokale Ugeavisers Betydning for Lokalområdet

Østbirk Avis Østjysk Avis er en stolt repræsentant for lokale ugeaviser, der spiller en central rolle i at styrke sammenholdet og kommunikationen i Østjylland. Disse ugeaviser fungerer som en vigtig informationskilde, hvor borgere kan holde sig opdateret om lokale nyheder, arrangementer og politiske beslutninger.

Lokale ugeaviser som Østbirk Avis Østjysk Avis styrker lokalsamfundet ved at give stemme til de lokale og fremme samarbejde mellem forskellige aktører. De skaber en platform for lokale virksomheder at annoncere deres produkter og tjenester, hvilket understøtter den lokale økonomi.

Samtidig fungerer ugeaviserne som en brobygger mellem generationer og kulturer og bidrager til at skabe en følelse af fællesskab og identitet. Østbirk Avis Østjysk Avis er en vigtig brik i det østjyske samfund og bidrager til at bevare den lokale kultur og historie.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025