
Tirsdag den 21. oktober kl. 19.30 er der chance for at få styr på, hvad lykke er, i Konfirmandstuen, Præstevænget 17 i Hovedgård.
Ifølge filosofistuderende Nikolaj Andersen ved vi mennesker ikke, hvad det er:
- Vi får præsenteret så mange forskellige lykkeidealer, så hele vores forståelse om lykke flyder ud og bliver en ubestemmelig størrelse, siger han, som denne aften vil give alle mulighed for at få styr på det med lykken.
Sammen med de to filosoffer Seneca og Freud tager foredraget fat om lykkens rod. Er mådehold og en gammel Nokia 3210 vejen til lykke? Eller bliver vi lykkelige af at følge vores lyster, hvad enten det drejer sig om skumfiduser, ferie eller kunst?
I løbet af aftenen kan du få rykket ved din opfattelse af lykke gennem en rundtur i lykkens tidsmaskine med gode grin og overraskelser undervejs. Selv er foredragsholderen en ukuelig optimist og bliver helt lykkelig af eventyrlige historier, computerspil og gode diskussioner. Og så er han lige så levende at lytte til som lykken er lunefuld.
Der er gratis adgang til arrangementet, som er blevet til i et samarbejde mellem Ørridslev og Vedslet Menighedsråd samt Hovedgård Bibliotek og Brugernævnet.