
Når Per Løkken (C) til årets budgetforhandling, henvendt til Ole Pilgaard, kaster ordene ”følsomme Ole” – er det da i orden?
Gu er det ej!
Er der tale om et enkeltstående tilfælde af usmagelig tiltale, da kan man ifølge diverse fakta bokse ikke tale om mobning. Men der signaleres helt klart manglende respekt, i denne måde at tiltale en kollega på.
Kommunalbestyrelsen er chef for kommunens ansatte, og bør derfor gå foran med det gode eksempel. Hvordan bekæmpe mobning i folkeskolerne og på arbejdspladserne, når en chef sender et så ringe signal? Ikke at vi har idé skabt om, hvorvidt man bruger krudt på det, da det er umuligt at finde en mobbepolitik på kommunes hjemmeside.
Men i Horsens kommunes MED-aftale 2012 står, at Horsens kommune bl.a. skal være kendetegnet ved gensidig respekt og vilje til at tage medansvar for udviklingen. Niels Aalund er en af 4, som har skrevet under på vegne af Horsens kommune. Da han altid er tilstede ved møder i byrådssalen, håber vi han tager affære når kommunalpolitikere – om det så er borgmesteren eller andre medlemmer – har svært ved at arbejde med disse mål for øje.
Når Per Løkken pludselig vælger at stemme nej til varmeprojektforslaget for fjernvarmekonvertering af resten af Horsens By området, fordi nogle få borgere ikke tjener på det – er det da i orden? Gu er det ej!
I fællesskabets navn skal vi gå efter løsninger som tjener de fleste borgere og miljøet bedst. Vilje til at tage medansvar for udviklingen.
Men er de Konservative skruet sådan sammen, at det ikke handler om fællesskabet, men om de bedst bemidlede borgere, som har midler til at investere i supermiljøvenlige boliger – er det da i orden? Gu er det så. Så må man respektere, at Per Løkken sidder i kommunalbestyrelsen for en lille gruppe borgere, og som sådan har til opgave at varetage deres tarv.
I vision og målsætning for Horsens ungdomsskole står bl.a.: Respekt for andre mennesker, kulturer og holdninger – alle grene af virksomheden skal tilstræbe at udvikle forståelse for den demokratiske tankegang. Ansvarlighed overfor opgaven og overfor hinanden, og en klar holdning, der siger nej til intolerance og mobning. Ansvar for hinandens trivsel.
At stille større krav til ungdomsskolen end til kommunalbestyrelsen – er det i orden? Gu er det ej!