
Lørdag den 20. februar følger en stor del af børnefamilierne i Danmark med – enten fra sofaen foran fjernsynet eller i Forum Horsens – når årets Børne-MGP bliver skudt i gang. Børne-MGP har eksisteret siden år 2000, og er i dag for mange børn en af årets mest festlige og spændende dage. At man i år kan opleve showet i Horsens, gør det ikke mindre spændende.
MGP koncert i miniudgave på Teatret
Horsens Ny Teater afholder til april mini MGP koncert i kølvandet på MGP showet. Der har været stor efterspørgsel på billetter hvert år, og det er derfor femte år i træk, at teatret har MGP koncert på programmet.
- Til MGP koncerten kan børnene opleve nogle af deltagere fra årets MGP show, så dem, der måske ikke lige har haft mulighed for at opleve showet i Forum Horsens, har her chancen for at opleve noget af MGP magien på nært hold, fortæller Mona Laustsen fra Horsens Ny Teater.
Vinderen og andre udvalgte deltagere fra årets børne MGP vil hver især synge deres hits og lave en fest. Da vinderen først kåres til MGP i februar i Forum Horsens, offentliggøres besætningen til denne koncert hurtigst muligt herefter.
Navnene er altså ikke på plads endnu, men en ting er sikkert: De populære deltagere fra MGP vil give den gas og gøre deres for, at byens børn får en super koncert med deres jævnaldrende idoler.
På grund af stor efterspørsel til MGP koncerten er der allerede nu arrangeret ekstrakoncert, så der bliver 2 koncerter søndag den 17. april - kl. 11.00 og igen kl. 14.00.Bliv ven med Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!