Østbirk tabte i Skanderborg



Østbirk IF’s serie 3 herrer spillede tirsdag aften topkamp i dyrehaven mod FC Skanderborg.
 Før kampen lå de to hold lige i toppen med hver 19 point.
 Østbirks stime med 6 sejre og 1 uafgjort i de sidste 7 kampe blev desværre for de grønne brudt, da FC Skanderborg vandt med 4-3 efter en spændende og intensiv hård kamp.
 Allerede efter 7 minutter kom Skanderborg foran 1-0, men få minutter senere udlignede Peter Hauch til 1-1, og det var stilling ved pausen.
 I det første minut af 2. halvleg fik Østbirk en mareridt-begyndelse, da Skanderborg bragte sig foran efter en kæmpefejl .
 Mikkel Jacobsen fik dog hurtigt udlignet til 2-2 og kampen bølgede frem og tilbage, men igen gik det galt i Østbirk forsvaret, og FC Skanderborg kom foran både 3-2 og 4-2, inden Niklas Gam mod slutningen reducerede til 4-3. Østbirk pressede på for udligning, men den udeblev desværre, siger holdleder Bjarne Pedersen.

yesFølg Østbirk Avis Østjydk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025