Fra bold til bøger



For en fodboldspiller kan det være en stor udfordring at læse en bog. Og for forfattere noget nær grænseoverskridende at sparke til en bold.
 Men der er ingen vej udenom.
 Mandag den 15. september, kl. 10.00 mødes forfatter og dramatiker Kasper Hoff med fodboldspilleren Søren Jochumsen fra AC Horsens på Dagnæsskolen i Horsens.
 De to skal på forskellig vis sparke gang i det store læseprojekt – Projekt Digital læselyst – der har til formål at øge den digitale læselyst hos børn – og især hos drengene.
 Der skulle imidlertid lidt overtalelse til, før fodboldspilleren og forfatteren sagde ja til seancen.
 - Det er lige svært for begge parter at beskæftige sig med noget, de ikke er vant til. Men de glæder sig til det og håber, at de på denne måde får større gennemslagskraft som rollemodeller over for børnene, siger bibliotekar Marianne Bjergø, Horsens Bibliotek.
 Projektet, der omfatter 140 børn fra henholdsvis Daginstitution Dagnæs og 3. og 5. klasses elever på Dagnæsskolen, skal overordnet udfordre læsebegrebet - også kaldet literacy – ved at koble brugen af de fysiske og digitale materialer.
 - Læseprojektet handler om meget mere end ord i en bog. For eksempel skal børnene eksperimentere med QR-koder, anmelde apps, lære om formidling på Ipads og PC’ere og meget mere. Aktiviteterne tilpasses deres alder, så de små børn for eksempel kan tage billeder fra en skovtur, mens de større børn sætter ord på. Overordnet skal læsning i alle dens variationer skabe samhørighed mellem børnene og gøre dem trygge, fortæller Marianne Bjergø og tilføjer, at trygheden blandt andet skabes ved at lade eleverne mødes om læsning på tværs af klassetrin.
 Projekt Digital Læselyst foregår i et tæt samarbejde mellem Horsens Bibliotek og elever, lærere og forældre på Daginstitution Dagnæs og Dagnæsskolen.
 Projektet støttes af Kulturstyrelsen.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025