Rathlousdal - eller det at leve med en herregård



At være en by eller et sogn i nærheden af en gammel herregård med liv i har aldrig været nemt. - Heller ikke i dag. Eric Petterssons arbejde for et par år siden med at udrede historien omkring herregården Rathlousdal ved Odder viste i hvert fald med al tydelighed, hvilken enorm indvirkning og betydning livet på godset igennem tiderne har haft, ikke bare for byens almindelige borgere, men også på byens drift, udvikling og udformning. Vi taler om en påvirkning, der har stået på lige siden 1400-tallet og frem til i dag.
 Det er også en kendsgerning, at velfærden lokalt i lange perioder afhang af godsejeren og dennes families medmenneskelige egenskaber.  Selv i dag kan man finde konflikter mellem kommunen og godsejeren, som dybest set tager udgangspunkt i en medfødt respekt for godsejeren og dennes forsøg på at opretholde sine tidligere, nedarvede rettigheder.
 Rathlousdal ligner på dette punkt andre godser. Men dets udviklingshistorie har dog i flere tilfælde været mere ekstrem, markant og eksotisk – og det vil Eric Pettersson gerne fortælle om.
 Foredraget bliver holdt tirsdag den 27. oktober kl. 19 på Hovedgård Bibliotek. Der er gratis entré denne aften, og biblioteket og Brugernævnet giver en kop kaffe.

winkKlik her, bliv ven med din lokale avis og få nyhederne på Facebook!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025