Red Barnets Juletræsfest i Hovedgårdhallen



Igen i år omdannes Hovedgårdhallen til en hyggelig julestue, når frivillige fra Red Barnet, Hovedgård Borgerforening og spejderne indtager hallen med bugnende boder, tombola og velsmagende vafler. Julemanden har lovet at komme på besøg og tager nissemor med. Elever fra Hovedgård Skole synger for alle sammen med Olav. Spilopperne spiller julen ind, og som noget nyt, vil springtroldene fra Hovedgård Gymnastikforening vise hvad de har lært.
 - Det bliver med garanti rigtig hyggeligt, siger Dorte Frederiksen, Red Barnets lokalforening i Hovedgård.
 - Tombolaen er fyldt med flotte gevinster. Vores genbrugsbutik har udvalg til kalendergaver, julegaver med mere. I kan klippe, klistre egne julekort og pynt til juletræet. Og der er salgsbod med juledekorationer og flotte værtindegaver, jo nu kan det snart blive jul.
 For børnene er der boldkast og fiskedamme. Den nye forpagter i cafeteriet, Peter Petersen vil sørge for drikke og lidt godt til ganen.
 - Vi takker alle i lokalsamfundet for rigtig god opbakning gennem hele året. I er altid  flinke til at bakke op om vores arrangementer med bidrag i årets løb. Alle frivillige knokler for at alle ender mødes i en større helhed, så tak for der, siger Dorte Frederiksen.
 2014 blev året, hvor Red Barnet skiftede butikslokale til nabohuset efter 12 gode år.
 - Vi er utrolig glade for de nye omgivelser, og kunderne har taget særdeles godt imod vore nye rammer. Også her skal der lyde en tak til alle, der afleverer effekter og laver indkøb hos os. I september hentede vi igen en lastbil fyldt med legesager, rester fra det store børneloppemarked på Søndergade i Horsens. Der er rigeligt med legetøj til alle.
 - I lokalforeningen deltog vi i Red Barnets landsindsamling med 27 indsamlere, og næsten 30.000 kr indsamlet resultat.
 På landsplan arbejder Red Barnet med forskellige sociale tiltag i Danmark. F. eks. sommerlejre for store og mindre børn, familielejre, oplevelsesklubber og naturoplevelser. For tiden er der 65 lokalforeninger i landet med ca. 4000 frivillige. Behovet for hjælp til udsatte familier er stadig stigende i Danmark. Derfor går overskuddet fra juletræsfesten igen i år til hjælp til børn i Danmark.
 Foto: bogo

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025