Renterekord: Fastforrentet boliglån til 1 procent



Endnu en gang kan danske boligejere konvertere geopolitiske og økonomiske udfordringer i landene omkring os til rekordbillige boliglån.

Som dansk boligejer kan du nu låne til bare 1 procent i fast rente til en kurs nær 98, hvis du vel at mærke er parat til at afvikle lånet over 10 år.

Ifølge chefanalytiker i Spar Nord Martin Lundholm er 1 procents lånet en historisk attraktiv mulighed for at opnå tryghed og besparelser i sin boligøkonomi. Han mener, at særligt boligejere med fastforrentede lån og omkring 10 års restløbetid tilbage på deres boliglån skylder sig selv at overveje muligheden for at omlægge til en fast rente på bare 1 procent.

- Den afgørende forskel ved 1 procents lånet sammenlignet med traditionelle boliglån er, at du skal betale hele gælden tilbage over 10 år, siger Martin Lundholm og fortsætter:

- Men hvis du eksempelvis skylder 1 million kroner i et 4 procents boliglån med 10 års restløbetid og konverterer til 1 procents lånet, så sparer du omkring 370 kroner om måneden efter skat, og samlet set sparer du mere end 70.000 kroner. Simpelthen fordi du slipper med at betale en fjerdedel i rente.

Også for F1-lånere
Boligejere med F1-lån kan ikke på kort sigt opnå en besparelse ved at skifte til 1 procents lånet, fordi F1-renten aktuelt er helt nede i 0,4 procent. For boligejere med F1-lån handler det derfor om at overveje, hvor meget de vil betale for at slippe for den risiko, der følger med et F1-lån.

- Vi skal kun to år tilbage for at finde en F1-rente over 1 procent, og du skal som boligejer passe på med at antage, at F1-renten bliver liggende på det nuværende og ekstremt lave niveau i hele F1-lånets løbetid, pointerer Martin Lundholm.

- Så hvis du har et F1-lån med omkring 10 års restløbetid, er det nu, du skal spørge dig selv, hvad du vil betale for at låse renten fast på 1 procent, tilføjer han.

Martin Lundholm henviser til, at det umiddelbart koster omkring 300 kroner netto om måneden at konvertere et F1-lån på 1 million kroner til 1 procents lånet.

- Men hvis F1-renten stiger, kan 1 procents lånet hurtigt blive den billigste løsning – også fordi du betaler en højere bidragssats på F1-lånet, siger Martin Lundholm.

Centralbank presser renterne
Mens renterne i sidste uge blev presset ned af de geopolitiske spændinger i Ukraine og skuffende nøgletal fra Europa, så er det aktuelt Den Europæiske Centralbank (ECB), der presser renterne yderligere ned:

- ECB-chef Mario Draghi har signaleret, at han er parat til at tage nye og kraftfulde midler i brug for at sætte gang i den europæiske økonomi – herunder direkte opkøb i obligationsmarkedet. Og den melding har promte fået obligationskurserne til at stige og renterne til at falde, lyder det afsluttende fra Martin Lundholm.

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025