
Gedved Lokalråd har gennem længere tid arbejdet på at vi får tidssvarende fiberbredbånd til Gedved. Og hvorfor så det ?
Hvorfor vælge fiberbredbånd?
- Waoo Fiberbredbånd er testet ”Bedst i test” fire år i træk.
- Der er hastighedsgaranti. Eneste udbyder hvor hastigheden altid er 100 %. Hastigheden er ikke afhængig af hvor langt du bor fra centralen og ej heller hvor mange af dine naboer, der er på nettet samtidig med dig.
- Båndbredde nok til alle – i fremtiden må det forventes at nettet belastes mere og mere af TV-streaming og lignende. Det betyder at de eksisterende kobberkabelnet ikke vil kunne følge med og du vil i stigende grad opleve at dit internet bliver langsommere og langsommere.
- Up- og download går lige hurtig.
- Dit hus stiger i værdi. Specielt yngre boligkøbere efterspørger Fiberbredbånd. Så hvis du har indlagt Fiber vil din bolig alt andet lige blive mere attraktiv og nemmere at sælge.
Hvordan får vi fiberbredbånd?
EnergiMidt kører kampagne frem til 8. oktober. Her tilbyder man gratis oprettelse samt gratis nedgravning af fiberkabel fra skel til husmur.
Hvis vi skal have Fiberbredbånd udrullet i Gedved kræver det at mindst 20 % af husstandene tilslutter sig
Husk - det er nok blot at bestille den mindste internetforbindelse for at få fiber!
Hvor kan man tilmelde sig?
Tirsdag den 6. og torsdag den 8. oktober vil man kunne møde EnergiMidt i Medborgerhusets Café, Egebjergvej 1 fra kl. 14-18, hvor der er mulighed for spørgsmål og tilmelding.
Du kan også tilmelde dig via følgende link: https://www.energimidt.dk/privat/fiberbredbaand/bestil-fiberbredbaand/