Sexchikane i trivselsundersøgelse



Nogle unge knægte lavede for et par år siden sjov med trivselsundersøgelsen og skrev, at de dagligt blev udsat for sexchikane. Det udløste omgående, at et større apparat blev sat i gang.

Hvad der skulle have været en harmløs joke viste sig for nogle år siden at blive en ret alvorlig sag for nogle unge – mandlige – ansatte i Service og Beredskab i Horsens Kommune.
 Da de skulle udfylde trivselsundersøgelsen, skrev de nemlig, at de dagligt blev udsat for sexchikane. Det udløste omgående, at et mægtigt apparat blev sat i gang. Blandt andet i form af psykologhjælp.
 Jørgen Broch der er leder af Service og Beredskab, nævner episoden som et eksempel på, hvor vigtigt det er at udfylde trivselsundersøgelsen, så svarene ligger så tæt op ad de faktiske forhold som muligt.
 Episoden viser også, i hvor høj grad medarbejdernes svar bliver taget alvorligt, og at negative udsagn omgående udløser en reaktion.
 - Nu var dette her en kåd spøg, som nogle ”meget unge knægte” stod bag, men episoden er et udtryk for, at undersøgelsen bliver taget dybt alvorligt. I tilfældet dengang blev medarbejderne bredt informeret om, at ofre for sexchikane ville blive tilbudt en hjælpepakke. Al den opmærksomhed fik da heldigvis ”synderne” til at gå til bekendelse, siger Jørgen Broch.
 Selvom anonymiteten kan friste ”svage sjæle” til uhensigtsmæssig sjov og ballade, understreger han dog det vigtige i, at besvarelserne forbliver anonyme.
 - Alle har ret til at sige deres mening, men en del ansatte vil nok ikke svare ærligt, hvis de skal lægge navn til. Sådan er det bare, siger han og tilføjer, at medarbejderne i Service og Beredskab generelt er meget villige til at fortælle om deres arbejdsliv.
 Svarprocenten ligger således på 90.
 Horsens Kommunes 6000 medarbejdere er for øjeblikket i gang med at udfylde den lovpligtige trivselsundersøgelse, der foretages hvert tredje år.

winkFølg Østbirk Avis Østjydsk Avis på Facebook her!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025