Unge får hjælp til valg af uddannelse



Også sidste år var der stor interesse for Uddannelsesmessen. Foto: Hanne Nielsen.

Vejen til uddannelse kan synes kringlet, men der er hjælp at hente for de unge, der ikke helt kan overskue de mange muligheder.
 Lørdag den 31. oktober er der gratis adgang til Uddannelsesmesse 2015 fra kl. 9.30-14.00 i Forum Horsens.
 - Uddannelse spiller en altafgørende rolle for, hvordan de unge vil klare sig i livet. Derfor tager vi det også meget alvorligt som kommune at sørge for at give dem det nødvendige overblik over uddannelsesmuligheder og tilbyde dem inspiration, hjælp og gode råd til at vælge rigtigt, fortæller borgmester Peter Sørensen (S), Horsens Kommune.
 På messen, der er arrangeret i et samarbejde mellem Horsens og Hedensted Kommuner, vil alle uddannelsesinstitutioner og uddannelsestilbud i de to kommuner være repræsenteret. De unge kan også møde vejledere og virksomheder, der søger elever og lærlinge.
 Endelig byder dagen på underholdning i form af blandt andet musikalske indslag fra elever fra nogle af skolerne.
 Uddannelsesmessen åbnes af 1. viceborgmester Kristian Dyhr, Horsens Kommune og formand for udvalget for beskæftigelse Henrik Alleslev, Hedensted Kommune.

enlightenedKlik her, bliv ven med Østbirk Avis Østjydsk Avis og få nyhederne på Facebook!

Løbende annoncer

 

Ugens Annoncer

Seneste video

2024-14
31. mar 2025