
Foreningerne bag Horsens Bankocenter (Horsens Freja, Lions Club Bygholm Horsens, FC Horsens, Horsens BC og Horsens IC) har gennem længere tid kunnet konstatere et faldende deltagerantal – og det til trods for, at Bankocentret i starten af 2014 flyttede til nye, flotte og røgfri lokaler i Godsbanegade.
”Vi må desværre erkende, at flytningen ikke havde den fornødne effekt på antallet af deltagere til spillene”, siger Henrik Magni fra Horsens Freja.
”Der er nok tre primære årsager til nedgangen:
For det første har vores spillere pr. tradition en vis alder, og Vorherre tager lejlighedsvist af vore medlemmer. For det andet kommer der ikke ret mange nye og unge spillere. Dem tager Danske Spil og andre internetudbydere, og for det tredje kan det ikke udelukkes at den ”nye” rygelov, der forbyder rygning i det offentlige rum (og dermed også i bankohallen), også har sin andel af skylden”.
Foreningerne havde ellers en længere lejekontrakt i lokalerne, men en fortsættelse af aktiviteterne ville have lagt et stort pres på deltagende klubbers økonomi.
”Derfor var vi naturligvis meget interesserede, da en lokal uddannelsesinstitution udtrykte interesse i at overtage lejemålet snarest muligt – og nærmest gerne i går. Men det har taget en 3 uger at opnå byggetilladelse til lokalernes ombygning pga. de forhøjede krav til lokaler, der anvendes til undervisning”, siger Henrik Magni, og fortsætter :
”Vi er meget glade for den løsningsorienterede dialog, vi har haft med vores udlejer, Svanegruppen A/S, der med megen stor rimelighed kunne have valgt at fastholde os i den indgåede lejekontrakt. Men de har haft stor forståelse for de økonomiske problemer, som lejekontrakten kunne have medført for de involverede klubber – og vi skylder dem stor tak”.
Det sidste spil i Horsens Bankocenter finder sted torsdag den 18.12.2014, hvor det er Horsens BC, der lukker og slukker for en årelang tradition om fast tilholdssted til byens bankospil.
Det vil dog stadig være muligt at komme til bankospil i Horsens – men nok først igen i det år.
Et par af de involverede foreninger er i øjeblikket i gang med at undersøge muligheden for at etablere et spil i Håndværkerforenings store sal – og dette spil forventes startet i begyndelsen af det nye år.